SpravodajstvoVeda a výskum

Čo presne je déjá vu a ako môže v našom mozgu vzniknúť?

Zvláštny pocit, akoby ste už dávno zažili presne takú istú situáciu, v akej sa nachádzate teraz... čo za tým je?

Zažili ste už niekedy déjá vu? Ide o zvláštny pocit, ako keby ste už niekedy v minulosti určitú situáciu už zažili, aj keď to nemusí byť pravda, píše portál IFLScience.

Ľudský mozog je pre nás stále veľkou záhadou a vedci tento fenomén momentálne nevedia úplne vysvetliť. Ale približujú sa. Niektorí ľudia tvrdia, že ide o nadprirodzeno a máme určité schopnosti predvídať, čo však nie je pravda. Vedci to už skúšali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
déjá vu
Zdroj: Anne Cleary/Colorado State University

Vytvorili zaujímavý pokus, ktorý sa zakladá na virtuálnych mapách. Konkrétnejšie použili videohru The Sims a účastníci pokusu ju mohli voľne preskúmať. Niektoré modely mali rovnaké rozloženie, len s inými textúrami. Participanti mohli vidieť buď smetisko, alebo klasický dvor. Keď sa pohybovali v prostredí, v ktorom už boli – len inak otextúrovanom, hlásili pocity déjá vu.  Vedci chceli tiež zistiť, či im tento pocit pomôže prekonať mapu rýchlejšie. Ukázalo sa, že nie.

Chyba v systéme

Pocit déjá vu sa skrýva len v našej hlave a dal by sa popísať aj inak – ako „chyba nášho mozgu“.  Vedci predpokladajú, že déjá vu nastáva, keď náš mozog uloží krátkodobú spomienku do dlhodobej pamäte. Vtedy sa nám môže zdať, akoby sa už niečo podobné v minulosti stalo.

Existujú aj iné vysvetlenia, no všetky sa držia konceptu, že ide o akúsi chybu pamäte. Pokus s hrou The Sims ukázal, že déjá vu sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď sa stretneme so situáciou, ktorá je podobná niečomu, čo sme už predtým zažili, no nevieme si to vybaviť. Vtedy sa môže dostaviť zvláštny pocit.

Tiež je možné, že sa náš mozog môže jednoducho pomýliť a určitú spomienku zaradí do zlého priečinka. Zatiaľ však vedci potrebujú viac dát na to, aby dokázali popísať, čo sa to s našim mozgom vlastne deje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close