SpravodajstvoVeda a výskum

Čo mohlo prispieť k vyhynutiu neandertálcov? Nový výskum nachádza prepojenie s globálnou katastrofou

Vedci objavili ďalšie dôkazy o katastrofe, ktorá pred 42-tisíc rokmi otriasla životom na našej planéte.

Nová štúdia predpokladá, že pred 42-tisíc rokmi, keď došlo na Zemi k výmene magnetických pólov, v dôsledku čoho mohlo dôjsť k vyhynutiu neandertálcov, píše portál IFLScience. Táto zmena viedla k dočasnému kolapsu magnetického poľa Zeme a mohla mať naozaj drastické následky.

V tom čase mohli byť polárne žiary vidieť po celej planéte, objavovali sa časté búrky a Zem bola zaplavená kozmickou radiáciou. Tieto následky mohli byť až apokalyptické a výskumníci tvrdia, že to bolo jednou z hlavných príčin vyhynutia neandertálcov a fauny, ktorá v tom čase obývala Austráliu.

Magnetické póly Zeme totiž nie sú až tak stabilné, ako sme si mohli myslieť. Geologické záznamy nám naznačujú, že každoročne sa môžu póly vychýliť až o niekoľko kilometrov. Zmeny v magnetických póloch môžu byť spôsobené pohybom rozpusteného materiálu v interiéri našej planéty. Ako už bolo spomínané, pred 42-tisíc rokmi došlo k naozaj výraznej zmene v magnetických póloch. Táto zmena je známa aj ako Laschampská udalosť. Vedci sa domnievajú, že pri výmene pólov sa magnetické pole dočasne zrútilo a ostalo oslabené tisíc rokov.

Nechránení pred nebezpečenstvom

Aby vedci lepšie zistili, čo sa počas tejto krízy odohralo, pozreli sa na letokruhy starých stromov, ktoré mohli nájsť na Novom Zélande. Letokruhy stromov jasne poukazovali na globálnu katastrofu. Zaznamenaná v nich bola zvýšená stopa atmosférického rádio-uhlíka pred 42-tisíc rokmi, čo sedí s poznatkami vedcov o výmene zemských pólov. Zároveň to poukazuje na výrazné oslabenie nášho magnetického poľa, ktoré je najlepším štítom proti kozmickej radiácii.

„Ak by sa podobná udalosť udiala dnes, malo by to výrazný dopad na modernú spoločnosť. Kozmická radiácia by zničila naše elektrické siete a satelitné siete,“ vyjadril sa spoluautor štúdie, profesor Alan Cooper.

Táto teória je len jednou z mnohých, ktoré sa snažia vysvetliť zmiznutie neandertálcov. Ďalšie teórie hovoria o tom, že neandertálci prehrali konkurenčný boj s Homo Sapiens, iní tvrdia, že za ich vyhynutie môže vysoká neplodnosť. Vedci však nepopierajú, že za vyhynutie neandertálcov môže práve kombinácia rôznych faktorov, aj kolaps nášho magnetického poľa.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close