NovinkyTECH

Čo je viac ako 4K? No predsa 8K! Japonci spúšťajú vysielanie programov v 8K rozlíšení

Zatiaľ čo v mnohých domácnostiach sa pomaly, ale isto menia klasické TV za modernejšie SMART TV vo väčšine prípadoch s FULL HD rozlíšením a v prípade tých majetnejších so 4K tak Japonsko posúva sledovanie TV na úplne novú úroveň.

Od 1. decembra v Japonsku začalo vysielanie vybraných programov v 8K rozlíšení a to len niekoľko rokov po začatí aktívneho testovania. Vysielanie v 8K rozlíšení bude prebiehať prostredníctvom satelitov. Prvou TV, ktorá ponúkne takto vysoké rozlíšenie je lokálna televízia NHK.

Nato, aby koncový používatelia mohli sledovať TV v takto vysokom rozlíšení budú potrebovať ako televíziu s 8K displejom a zároveň špeciálny prijímač, ktorý bude musieť byť buď vstavaný v TV alebo si ho budú môcť používatelia dokúpiť. Jedným z prvým výrobcov, ktorý poskytnú takto vybavenú TV je spoločnosť Sharp. Stáť bude 6,600$.

Zdroj: engadget.com

Prvú 8K TV sme videli prvýkrát len nedávno

Ak by ste vo svojej domácnosti chceli mať televíziu s tak vysokým rozlíšením tak aktuálne na trhu nebudete mať moc na výber. Totiž prvú 8K TV predstavila spoločnosť Samsung a to len v tomto roku. Na druhej strane v nadchádzajúcom roku sa očakáva, že obdobných TV bude predstavených viacero. Míľnikom má byť event CES 2019, ktorý sa bude konať v priebehu januára budúceho roka.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok:  Youtube (A-PAB)

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close