Spravodajstvo

Čo je to UFS 3.0 pamäť a prečo posúva mobilný priemysel míľovými krokmi dopredu?

Rok 2020 bude rokom, kedy výrobcovia budú implementovať do vlajkových zariadení nový typ pamäťového modulu UFS 3.0. Čo to vlastne je?

V priebehu posledných dní sme mohli čítať viaceré správy týkajúce sa predstavenia nových smartfónov, ktoré priniesli nový typ štandardu pamäťového modelu. Za spomenutie stojí napríklad Xiaomi Mi 10, ktorý sa hrdí typom pamäte UFS 3.0 (pozn. redakcie: Mi 9 disponuje typom pamäte UFS 2.1). Mnohým tento parameter nič nehovorí, a preto sme sa Vám rozhodli v krátkosti popísať jeho význam.

Tak ako v prípade počítačov, tak aj v prípade smartfónov je dôležitý typ použitého pamäťového modulu. V prípade počítačov sa historicky najviac spomína HDD disk, ktorý je postupne nahradzovaný typom SSD. Samozrejme, aj tieto typy diskov majú svoje ďalšie členenie. Vo svojej podstate to isté platí aj pre smartfóny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

UFS 3.0 je najnovšou generáciou takzvaných Flash pamäťových modulov, ktoré sú výrazne rýchlejšie ako eMMC, pričom si zachovávajú rovnaké hodnoty spotreby energie. Inými slovami, pod UFS 3.0 sa schováva pamäťový modul, ktorý je náprotivkom SSD diskom z počítačov. Vráťme však však späť k UFS typom pamäťových modulov a k porovnaniu aktuálne najnovšej generácie s tou predchádzajúcou.

 UFS 3.0 vs UFS 2.0

Benefity nového štandardu typu pamäte sú rôzne. Tým najvýznamnejším je však rýchlosť čítania a zapisovania dát pri rovnakej alebo nižšej spotrebe energie. Môžete si pod tým predstaviť rýchlosť sťahovania dát alebo nahrávania do smartfónu pomocou kábla prostredníctvom počítača. Nie je to však len o kopírovaní dát, ale aj o práci s dátami v smartfóne (napr. otvorenie aplikácií, načítanie obrázkov,…).

Nový štandard UFS 3.0 zdvojnásobuje šírku pásma oproti súčasne najrozšírenejšiemu štandardu UFS 2.1 s rýchlosťou prenosu dát 11,6 Gb / s na jeden pruh, pričom maximálna rýchlosť prenosu dát v špičke je 23,2 Gb/s s dvoma pruhmi.

„Aktualizácia UFS 3.0, UFSHCI 3.0 a rozšírenie UFS Card Extension ponúkajú množstvo vylepšení oproti predchádzajúcim verziám týchto štandardov, ktoré pomôžu návrhárom produktov umožniť významné zlepšenia v mobilných zariadeniach a súvisiacich aplikáciách,“ povedal Mian Quddus, predseda predstavenstva JEDEC Riaditelia a výbor JC-64 pre ukladanie zabudovaných pamätí a vymeniteľné pamäťové karty pri príležitosti predstavenia tohto nového štandardu.

Okrem viac ako 2-násobne väčšej rýchlosti nový štandard priniesol aj nižšie pracovné napätie. Zatiaľ čo minulá generácia pracovala s napätím od 2,7 do 3,6V, tak nová generácia pracuje približne pri napätí 2,5V. Vo veľmi zjednodušenej podobe by sa to malo odzrkadliť v podobe rýchlejšieho načítavania a zapisovania dát v kombinácii s menšou energetickou náročnosťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close