SpravodajstvoTechnológie

Čo je to ToF snímač vo fotoaparáte smartfónu a ako táto technológia vôbec funguje?

Technológia Time-of-Flight je pre veľkú časť laikov miernou záhadou. Ako sa však táto technológia využíva v praxi?

ToF (Time-of-Flight) snímače sú pomaly ale isto povinnou výbavou všetkých vlajkových smartfónov na trhu, či už vravíme o Androide, alebo Apple zariadeniach. Pokročilá metóda 3D skenovania okolia sa v praxi využíva už niekoľko rokov, no väčšina bežných používateľov nemá vedomosť o tom, ako táto technológia vôbec funguje a aké je jej využitie vo svete smartfónov a fotografie. Dnes vám teda prinášame krátky prehľad, ktorému porozumie aj úplný laik. 

Čo je to ToF snímač?

ToF technologia nakres
Zdroj: Wikipedia

Snímač Time-of-Flight slúži na 3D skenovanie okolia, respektíve na meranie vzdialenosti objektov v zábere samotného objektívu. Využíva na to špeciálne svetelné lúče z infračerveného svetla, ktoré sa odrážajú od jednotlivých predmetov v zábere. Snímač následne zachytáva odraz lúčov od predmetov a porovnáva čas vyslania a čas prijatia signálu o návrate lúča a to pre jednotlivé pixely snímača. Pre každý jeden pixel tak dokáže snímač určiť presnú vzdialenosť objektu v zábere. Samozrejme, celý proces popísaný vyššie zaberie snímaču zlomok sekundy. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Využitie v praxi

ToF snímače sú vo svete technológií používané naozaj v najrôznejších oblastiach od skenovania predmetov, navigáciu vo vnútorných priestoroc, až po detekciu prekážok, rozšírenú realitu, či rozpoznávanie pokročilých gest. Vo sfére smartfónov sú však schopnosti ToF snímačov čiastočne okresané, no malými krôčikmi z nich skúšajú vývojári vyťažiť úplné maximum.

Huawei P40 Pro_fotografie_vzorka_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Keďže sú ToF snímače priamou súčasťou fotoaparátov v smartfónoch, nad ich hlavným využitím príliš rozmýšľať nemusíme. Použitie ToF snímačov umožňuje vývojárom softvéru pre fotoaparát pracovať s pokročilými údajmi o celom zábere fotoaparátu. Na mysli máme najmä 3D skenovanie okolia, respektíve meranie hĺbky obrazu a vzdialenosti jednotlivých predmetov. Fotoaparát vďaka tomu dokáže takmer dokonale rozmazať pozadie fotografií, či lepšie zaostriť vybrané predmety a objekty. Pomaly ale isto sa tak fotoaparáty smartfónov približujú zrkadlovkám, no od dokonalého bokeh efektu ako zo zrkadlovky sme ešte dosť vzdialení.

Ďalšie využitia technológie v smartfónoch

I keď zoznam smartfónov so zabudovaným ToF snímačom zatiaľ príliš dlhý nie je, nižšie si uvedieme hneď niekoľko potencionálnych využití v smartfónoch, ktoré by sa už v nasledujúcich rokoch mohli stať štandardom.

Meranie vzdialenosti

Meranie vzdialenosti a objektov je už dnes možné pomocou aplikácie Meranie, za ktorou stoja vývojári aplikácie Google. Aplikácia je údajne pomerne presná, no na zozname podporovaných smartfónov aktuálne nájdete iba modely ako Samsung Galaxy Note 10+, S20+, či S20 Ultra, alebo vlajkové smartfóny od Huawei – P30 Pro, Mate 30 Pro a P40 Pro.

Maßband
Maßband
Developer: Google LLC
Price: Free

Sledovanie pohybu a gest

V prípade umiestnenia ToF snímača v prednom paneli smartfónu sú dvere otvorené aj pre ďalšie aplikácie, ako pre rôzne hry, či rozšírené nastavenia. Vďaka tomu je možné ovládanie smartfónu jednoduchými gestami pred displejom, či hranie hier podobne, ako na platformách Kinect.

Rozšírená realita

Ďalšou oblasťou, ktorá ťaží v ToF technológie je rozšírená realita, ktorá je stále populárnejšou. V tomto prípade máme ale na mysli jej rozšírené možnosti, či presnejšie umiestňovanie objektov v rámci sledovaného prostredia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close