ANDROIDNávody

Čo je to režim „Nevyrušovať“ v Android telefóne a ako presne funguje? Používate ho? Ak nie, mali by ste!

Režim nerušiť je v Android smartfónoch prítomný už roky, ale aj napriek tomu, málokto ho pozná a využíva. Ako funguje a na čo slúži?

Naše smartfóny sú skvelými nástrojmi, aby sme zostali neustále v kontakte so svetom a vedeli, čo sa deje naokolo nás. Môže sa nám to však aj vypomstiť a môžeme sa stať otrokmi našich zariadení. Dôvodom sú neustále upozornenia, ktoré nás rozptyľujú pričom zo dňa deň je ich viac. Či už ide o aplikácie sociálnych sietí, ktoré nás bombardujú upozorneniami, tak ide aj o bežné aplikácie, ktoré pútajú našu pozornosť. Na tento problém v Android smartfónoch reaguje funkciu „Do not Distrub“, teda Nerušiť.

Ako už asi tušíte, tak režim „Nerušiť“ nám umožňuje obmedziť alebo úplne stlmiť upozornenia v našom zariadení. Google túto funkciu dlhé roky vylaďoval do dnešnej podoby avšak treba uviesť, že na mnohých môže pôsobiť stále mätúco. Rovnako treba povedať, že každý výrobca si tento režim mierne upravuje podľa svojich predstáv. Niektorí výrobcovia smartfónov dávajú funkciu viac do popredia a iní zas menej. Rovnako treba povedať, že nie každý výrobca smartfónu ponúka rovnaké nastavenia.

Režim nerušiť vo všeobecnosti ponúka široké možnosti, ako môžeme obmedziť upozornenia v určitých časových intervaloch, aby nás neobťažovali. Napríklad počas spánku, práce, alebo keď jednoducho robíme niečo dôležité a nechceme byť rozptyľovaní. Samozrejme, tento režim umožňuje zvoliť i výnimky pre ľudí, či aplikácie, ktoré nás budú môcť kontaktovať.

Vo všeobecnosti tento režim môžeme zapnúť prostredníctvom notifikačnej lišty, kde je k dispozícii skratka.

Rezim nerusit_skratka
Zdroj: Vosveteit.sk

Tieto nastavenia však kompletne vypnú upozornenia, ak ste si režim nerušiť predtým neupravovali podľa svojich predstáv prostredníctvom nastavení smartfónu.

Nastavenie režimu nerušiť

Najvýkonnejšou funkciou funkcie Nerušiť je schopnosť stlmiť telefón a zároveň umožniť, aby prešli dôležité upozornenia. Preto sa určite pozrite aj do svojich nastavení do sekcie Zvuky a vibrovanie, kde nájdite režim nerušiť a pozrite si jeho nastavenia. Tieto nastavenia sa môžu však mierne líšiť v závislosti od výrobcu smartfónu, od ktorého máte telefón.

Niekedy môže ísť iba o kozmetické úpravy, no inokedy vie nadstavba pozmeniť funkciu tohto režimu. Ako príklad prikladáme nadstavbu MIUI v telefónoch Xiaomi.

miui režim nerušiť
Zdroj: vosveteit.sk

Režim sa dá naplánovať podobne ako budík. Vie sa zapnúť automaticky v danú hodinu a v daní deň. V nadstavbe MIUI neexistuje niečo ako nastavenie prioritných aplikácií, no výnimku z tohto režimu viete udeliť prichádzajúcim hovorom. Aj prichádzajúce hovory sa dajú triediť napríklad iba na tie, ktoré prichádzajú od vašich uložených kontaktov.

miui nastavenie režimu nerušiť
Zdroj: vosveteit.sk

Zaujímavou funkciou je taktiež upozornenie na opakované volania. Pri opakovaných volaniach môže ísť o fakt nevyhnutnú situáciu a preto ak sa hovor z rovnakého čísla zopakuje počas 15 minút, systém vás na to upozorní. Do pozornosti by sme vám však radi dali jeden tip, ktorý súvisí s chýbajúcimi širšími nastavení upozornení v režime nerušiť v prípade Xiaomi telefónov. Ak nechcete dostávať z niektorých aplikácií upozornenia, resp. nechcete aby boli tak „hlasné a časté“, tak prostredníctvom sekcie Správa aplikácií potom, ako zvolíte niektorú z aplikácií a otvoríte si informácie o aplikácii, tak budete mať k dispozícii možnosť upraviť nastavenia súvisiace s upozorneniami. Budete môcť napríklad k dispozícii možnosť vypnúť zvuk pri notifikáciách, aby telefón nevibroval a podobne. Ide o šikovnú funkciu, ak chcete aj naďalej dostávať upozornenia z konkrétnej aplikácie, ale nechcete byť nimi neustále rušený.

nastavenia upozorneni Android aplikacia na urovni systemu
Zdroj: Vosveteit.sk

Veríme, že po prečítaní tohto článku vám bude režim nerušiť oveľa viac nápomocný!

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close