BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Čo je to režim Dôverných správ v službe Gmail a ako funguje? Túto funkciu neprehliadajte!

Pomocou funkcie Dôverných správ viete obmedziť prístup ku správam odoslaných cez Gmail neoprávneným osobám.

Téma súkromia, či bezpečnosti dát je stále frekventovanejšou. Dôvodom sú čoraz častejšie úniky dát z rôznych služieb, s ktorými sa môžeme pravidelne stretávať. Týka sa to, ako sociálnych sietí, tak aj komunikačných platforiem, či rôznych ďalších služieb, kde sú ukladané osobné údaje používateľov.

Správy vo všeobecnosti patria medzi dôverný obsah, ktorý nechceme, aby bol čítaným hocikým. Obzvlášť ak posielame citlivé údaje, napríklad dokumenty, ako sú doklady, fotografie, rôzne práce, a podobne. Existuje viacero spôsob, ako si možno chrániť tento typ zdieľaných súborov. Najčastejšie ich zaheslujeme a následne odošleme. Existuje však ešte jeden šikovný spôsob, ako môžeme zdieľať dokumenty a zároveň, mať ako taký pocit bezpečia, že sa nedostanú do nepovolaných rúk. Dovoľte nám, dať vám preto do pozornosti funkciu odosielania Dôverných správ prostredníctvom služby Gmail. 

Gmail: Čo sú to dôverné správy a ako fungujú?

Väčšina z nás aktívne používa službu Gmail pričom obsahuje mnoho funkcií, o ktorých ani netušíme. Jednou z nich je aj funkcia Dôverných správ. Ako však funguje? Google ju opisuje nasledovnými slovami:

Správy a prílohy môžete odosielať v dôvernom režime Gmailu, ktorý vám pomôže ochrániť citlivé údaje pred neoprávneným prístupom. Pomocou dôverného režimu môžete nastaviť dátum vypršania platnosti správy alebo kedykoľvek odvolať prístup k nej. Príjemcovia dôvernej správy ju nebudú môcť preposlať, skopírovať, vytlačiť ani stiahnuť.“

K samotnej funkcii sa dostanete potom, ako zvolíte funkciu vytvoriť správu. V spodnej časti obrazovky nájdete ikonu zámku spolu aj hodinami.

Gmail_rezim dovernych sprav
Zdroj: Vosveteit

Následne, ako môžete vidieť nižšie, potom ako kliknete na ikonu, tak vám vyskočí možnosť nastavenia, kedy vyprší platnosť správy. Inými slovami, do kedy bude dostupnou pre príjemcu. Rovnako môžete aj zaheslovať prístup ku správe.

Gmail_doverny rezim sprav
Zdroj: Vosveteit

Potom, ako zvolíte platnosť e-mailu, napríklad na jeden týždeň v kombinácii s ochranou pomocou hesla, tak uvidíte okno, ako môžete vidieť nižšie na obrázku. Vo svojej podstate ide o bežný editor e-mailu, ktorý sa však líši farebnosťou rozhrania. Rovnako uvidíte aj upozornenie, že sa nachádzate v režime Dôverných správ.

Rezim dovernych sprav_gmail
Zdroj: Vosveteit

V ďalšom kroku, ako vyplníte text správy a adresu kam ju chcete odoslať,  tak Gmail vás vyzve k  zadaniu mobilné číslo adresáta. Nestane sa však tak v každom prípade, ale len, ak ste zvolili v predošlých krokoch zaheslovanie súboru pomocou SMS.

Rezim dovernych sprav_gmail_odoslanie spravy
Zdroj: Vosveteit

Po odoslaní správy adresátovi príde e-mail, ako môžete vidieť nižšie. Potom, ako zvolí možnosť požiadania o heslo, tak mu automaticky príde na mobilné číslo, ktoré ste zadali v predošlom kroku, SMS s kódom, prostredníctvom ktorého otvorí správu.

Gmail_rezim dovernych sprav_3
Zdroj: Vosveteit

Následne, ako zadá heslo, ktoré mu prišlo prostredníctvom SMS, tak uvidí samotné telo a text správy. K dispozícii bude mať funkcie, ktoré sú dostupné v klasickom editor avšak s tým rozdielom, že nebude mať k dostupné funkcie, ako je stiahnutie príloh, či preposielania e-mailovej správy ďalej. Rovnako bude mať k dispozícii aj informáciu, kedy dôjde k vypršaniu platnosti prijatej správy.

Rezim dovernych sprav_gmail_5 (1)
Zdroj: Vosveteit

Pevne veríme, že tip na funkciu sa vám páčil, a že budete tento špeciálny režim aktívne využívať.  Samozrejme, v závere treba dodať, že tento režim nie je všemocným a nedokáže zabrániť napríklad odfoteniu obrazovky, či vyhotoveniu záznamu iným spôsobom. Minimálne je však schopným sťažiť neoprávneným osobám prístup k správam.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close