Čo je to NFC a podporuje to váš smartfón? Na čo môžete túto technológiu využiť?

Využívate svoj smartfón naplno?

NFC_co to je
Zdroj: pngfind

NFC sa postupne, ale isto stáva akýmsi štandardom, a to aj v prípade smartfónov strednej triedy. Čo to vlastne táto technológia je a ako ju môžete využiť?  Na tému upozorňuje portál andro4all.

Čo je to NFC?

NFC je skratka pre Near Field Communication, teda vysokofrekvenčná bezdrôtová komunikácia. Ako už z názvu plynie, tak technológia slúži na prenos dát na krátku vzdialenosť. Vo všeobecnosti rozlišujeme 2 typy pripojenia – Aktívne a Pasívne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade aktívneho, ide o dve zariadenia generujúce elektromagnetické pole s vlastnými zdrojmi energie. Ide o vzájomnú výmenu informácií medzi zariadeniami (napríklad 2 smartfóny vymieňajúce si informácie). V prípade pasívne zariadenia, iba jedno má zdroj energie, takže generuje svoje vlastné elektromagnetické pole, ktoré druhé zariadenie využíva na výmenu informácií (napríklad platobné karty + terminál).

Technológia ako taká pritom nie je výlučne dostupnou len pre smartfóny, ale aj pre ďalšie typy zariadení. Napríklad využívanou je v prípade dopravných kariet, platobných kariet a podobne. Prenosová rýchlosť NFC  môže dosahovať rýchlosti až do 424 kbit/s. V praxi to znamená, že technológia ako taká, nie je vhodnou na prenos veľkých súborov. Vhodnou je skôr na spracovávanie údajov, napríklad platieb.

Jednou z hlavných výhod tejto technológie je, že na rozdiel od Bluetooth, nepotrebuje žiadny špeciálny typ párovania. Prenos informácie môže prebehnúť teda okamžite. Rovnako treba dodať, že prenos informácií je možné uskutočniť len na krátku vzdialenosť, približne do 20 centimetrov.

Za akým účelom sa využíva táto technológia?

Vo všeobecnosti môžeme NFC technológiu využívať ako čítačku značiek, na párovanie zariadení, či ako emulátor kariet. Vďaka týmto hlavným možnostiam využitia, môžeme NFC technológiu v našom smartfóne využiť najmä za týmito účelmi:

Platby v obchodoch, v rôznych službách a podobne. Rýchle spárovanie zariadenia s Bluetooth zariadeniami. NFC čip stačí priložiť len k terminálu a následne dôjde k spárovaniu. Jednou z ďalších málo známych funkcií, je bezdrôtové nabíjanie malých zariadení po schválení štandardu Wireless Charging Specification (WLC). Rovnako možno túto technológiu využívať aj za účelom rýchlej identifikácie osoby, či rôznych predplatných služieb. Ide napríklad o občiansky preukaz, dopravné karty a podobne. NFC technológia je ďalej často využívaná aj za účelom automatizovaných akcií. Ide o takzvané NFC tagy, prostredníctvom ktorých môžeme naprogramovať, aby pri kontakte s telefónom, smartfón vykonal určitú akciu.

Má váš smartfón NFC?

Aktivovanie technológie NFC v smartfóne je veľmi jednoduché. Tu treba však dodať, že nie všetky smartfóny touto technológiou disponujú. Otvorte si nastavenia smartfónu a choďte do sekcie Spojenia/Pripojenia. V prípade telefónov Xiaomi, tieto nastavenia nájdete v sekcii Pripojenia a zdieľania. Následne  v ponuke nájdete funkciu NFC. Tú aktivujte.

V rámci tejto sekcie si rovnako môžete nastaviť aj ďalšie funkcie NFC Aby ste mohli využívať túto technológiu, napríklad za účelom platieb, tak je potrebné túto funkciu následne nastaviť v kooperácii s aplikáciou vašej banky, prípadne so službou Google Pay.

Google Wallet
Google Wallet
Developer: Google LLC
Price: Free
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre