Čo je to IP adresa a čo o vás dokáže prezradiť?

Pozrite sa, čo je to IP adresa, ako môžete zistiť akú IP adresu máte, ale i to, čo o vás tento údaj prezrádza.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Každý deň potom, ako zapnete počítač, váš smartfón či iné zariadenie a pripojíte sa k internetu, tak využívate IP adresu. Čo to však je a ako funguje?

Čo je to IP adresa a na čo slúži?

IP adresa je číselný identifikátor daného uzla v sieti, ktorý komunikuje s inými uzlami prostredníctvom protokolu IP. Pre lepšiu ilustráciu čo to vlastne je a ako funguje táto technológia, aby sme uchytili problematiku lepšie, tak potom ako zadáte do vyhľadávača Google „What is my ip address“, tak Google vám zobrazí sled čísiel, ako môžete vidieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Aka je moja IP adresa a ako to zistit
Zdroj: Vosveteit.sk

Na čo však slúži tento sled čísiel? Predstavte si, že keď idete niekomu telefonovať, tak potrebujete poznať jeho mobilné číslo a zároveň i vy musíte volať zo mobilného čísla. IP adresa je vo svojej podstate to isté, je to vaše „mobilné číslo“, prostredníctvom ktorého sa pripájate („telefonujete“) k internetovým stránkam (ktoré rovnako majú svoju IP adresu), s ktorými ďalej komunikujete. Inými slovami IP adresa slúži na identifikáciu zariadenia pripojeného do siete, aby mohlo zariadenie, napríklad váš počítač či smartfón, komunikovať s internetovými stránkami a službami.

Kto vám prideľuje IP adresu a čo z nej viete vyčítať?

Prvou otázkou je, kto vám prideľuje vašu IP adresu? Asi ako tušíte, tak tu dostávate od poskytovateľa vášho internetu. Vo všeobecnosti, IP adresy fungujú veľmi podobne, ako aj telefóne čísla. To znamená, že zväčša vychádzajú zo zemepisnej polohy, podobne ako predvoľby u telefónnych čísiel. Znamená to, že potom ako navštívite nejakú stránku, tak tá môže odhadnúť vašu polohu. Nemusíte sa však báť, že by internetové stránky videli vašu presnú polohu. Nevidia ju. Funguje to tak, že sú schopné spojiť vašu IP adresu s poskytovateľom internetových služieb, mestom, regiónom, prípadnej aj s PSČ. To je aj dôvod, prečo môžete častokrát vidieť napríklad reklamu na obchody vo vašom okolí. Pre lepšiu ilustráciu sa môžete pozrieť, čo vidí internetová stránka nižšie.

IP adresa kde sa nachadzam
Zdroj: Vosveteit.sk

Paradoxom je, že v mnohých prípadoch si môžu internetové stránky dokonca myslieť, že ste úplne niekde inde, ako sa reálne nachádzate. Dôvodom je, že vaša IP adresa nepochádza od štátu, či mesta a podobne. Pochádza zo smerovača. Tento smerovač rozdáva adresy IP. Adresy, ktoré poskytuje zvyčajne pochádzajú z adries IP používaných v oblasti, kde sa nachádza smerovač. Neplatí to však vždy, pretože tieto adresy IP „patria“ spoločnosti, ktorá vlastní smerovač a zvyčajne majú veľa rozsahov adries IP, ktoré môžu prideľovať podľa vlastného uváženia. Inými slovami, poskytovateľ internetu vám môže prideliť aj adresu z úplne druhého konca republiky.

Je vaša IP adresa trvalou?

IP adresy štandardne nemajú jeden a ten istý sled čísiel dlhodobo. Inými slovami, vaša IP adresa sa môže v priebehu času meniť. Napríklad po reštartovaní routera. Treba však rovnako uviesť, že môžete mať potenciálne i statickú a unikátnu IP adresu. Pravdou však je, že to nie je štandard. A to z dôvodu, že kedykoľvek sa chcete pripojiť k internetu, tak vám váš poskytovateľ internetových služieb pridelí novú IP adresu. Je to oveľa viac efektívne, než keby malo mať každé zariadenie pridelenú statickú IP adresu.

Môže mať niekto iný rovnakú IP adresu?

Môže mať rovnakú IP adresu aj niekto iný? Áno, môže. Viac ako jedno zariadenie môže zdieľať rovnakú externú (verejnú) IP adresu, ale každé zariadenie bude mať svoju vlastnú lokálnu (súkromnú) IP adresu. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte bytový dom, kde má každý rovnakého poskytovateľa internetu. Poskytovateľ internetu môže nastaviť, že všetci v dome sa budú pripájať k internetu prostredníctvom rovnakého smerovača, ku ktorému poskytovateľ internetu pridelí jednu konkrétu IP adresu. Externá IP adresa je to, čo sa zdieľa s vonkajším svetom. Vaša lokálna IP adresa nie je zdieľaná mimo vašej súkromnej domácej siete.

Môže vás polícia vystopovať podľa IP adresy?

Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Zároveň však treba povedať, že sa to dá. Ako sme si vyššie ukázali, tak je vcelku jednoduché určiť, akého poskytovateľa internetu máte. Každý poskytovateľ internetu má blok IP adries, ktoré prideľuje nejakej oblasti. Poskytovatelia internetu musia z rôznych dôvodov uchovávať informácie o tom, komu a akú IP adresu pridelili. Následne je potrebné spárovať už len verejnú a vašu súkromnú IP adresu. Neochráni vás ani to, ak máte dynamickú IP adresu.

Dá sa vyhnúť sledovaniu?

Možno ste už počuli o technológii VPN. Táto technológia je schopnou maskovať IP adresu. Robí to tak, že každý príkaz, napríklad na otvorenie stránky a podobne, smeruje cez prostredníka a rovnakou cestou ide odpoveď i k vám. Rovnako treba uviesť, že tok dát je šifrovaný. Tu však treba brať do úvahy, že si treba vybrať dôveryhodného poskytovateľa VPN služieb, ktorý má i právny základ na to, aby tieto dáta, ktoré cez neho pretečú, nemusel zdieľať s orgánmi, ktoré ho na to vyzvú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre