SpravodajstvoTechnológie

Čo je to internet vecí (IoT) a ako táto „sústava“ zariadení vôbec funguje?

Pojem internet vecí (IoT) sa v súvislosti s inteligentnými zariadeniami spomína takmer neustále. Čo to však vlastne je?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako fungujú moderné inteligentné spotrebiče, kamery, teplomery, či ďalšie zariadenia, ktoré monitorujú neustále monitorujú dianie okolo vás? Ako je možné, že všetky informácie z celej domácnosti môžete mať priamo vo vašom smartfóne a to aj v prípade, že ste na druhej strane sveta? Za všetkým stojí komplexné riešenie, ktorým je internet vecí, označovaný aj ako IoT. Ako ale táto sústava zariadení vôbec funguje?

Čo je to internet vecí?

Internet vecí je systém vzájomne prepojených výpočtových, mechanických, digitálnych zariadení, predmetov a v neposlednom rade ľudí, ktoré sú vybavené jedinečnými identifikátormi UID a sú schopné prenášať údaje prostredníctvom siete bez nutnosti interakcie človek – človek alebo človek – počítač.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Senzory

Pomyselným základným kameňom celého internetu vecí sú senzory, teda zariadenia schopné zbierať údaje o okolitom svete. Ak by sme túto definíciu aplikovali na bežnú domácnosť, môžme hovoriť o inteligentných teplomeroch, vlhkomeroch, bezpečnostných snímačoch, kamerách, ale aj priamo o zariadeniach, ktoré danými snímačmi disponujú, napr. o inteligentných práčkach, sušičkách, či iných spotrebičoch. Senzory od jedného výrobcu väčšinou vytvárajú inteligentnú sieť, ktorá medzi sebou dokáže komunikovať bez akejkoľvek nutnosti zapojenia človeka. Na záver však spomeňme, že zariadenia často označujeme ako inteligentné práve kvôli tomu, že dokážu komunikovať s inými zariadeniami, poprípade s vašim smartfónom.

Pripojenie

Zozbierané údaje zo všemožných zariadení okolo nás sa následne odosielajú do cloudovej infraštruktúry, poprípade priamo do vášho smartfónu, či počítača, kde sú následne spracovávané. Aby sa ale údaje vôbec mohli spracovať, najskôr musia byť prenášané prostredníctvom internetového, či iného, najčastejšie bezdrôtového pripojenia. Zariadenia tým pádom môžu využívať naozaj akékoľvek siete, či už LTE siete, širokopásmové WAN siete, lokálne Wi-Fi pripojenie, satelitné siete, Bluetooth pripojenie, či ďalšie.

Spracovanie dát

Ďalej sa dostávame do bodu, ktorý sme už spomenuli vyššie a tým je spracovanie zozbieraných údajov. Pod spracovávaním si môžme predstaviť naozaj jednoduché spracovanie údajov napríklad o teplote vo vašom byte, pričom softvér následne vyhodnotí, či treba alebo netreba zapnúť kúrenie. Údaje však môžu byť oveľa komplexnejšie, napríklad v takom výrobnom závode. Automatizované fabriky sú doslova posiate najmodernejšími senzormi, ktoré sledujú všetko od bezpečnosti až po odchýlky výroby.

Používateľské rozhranie

Úplne posledným krokom v schéme internetu vecí je používateľské rozhranie. Pod týmto pojmom si môžete predstaviť napríklad prostredie aplikácie vo vašom smartfóne, ktorá získava údaje z termostatu vo vašom obydlí. Rozhranie internetu vecí však môže byť samozrejme aj oveľa jednoduchšie, ale aj tisícnásobne komplexnejšie.

Ak nie ste fanúšikom inteligentných spotrebičov a zariadení, možno je váš pohľad na celý internet vecí negatívny. Treba si však uvedomiť, že internet vecí je naozaj výborným nástrojom na automatizáciu a využíva sa aj na takých miestach, kde by ste to naozaj nečakali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close