Čo je to farebný gamut a prečo ide o dôležitý parameter pri výbere smartfónu, či iného zariadenia s displejom?

Každá obrazovka vykresľuje farby trochu inak. Tu sú rozdiely medzi najpoužívanejšími štandardmi.

co je to farebny gamut (2)
Zdroj: unsplash.com (Ali), Vosveteit.sk

Ak je pre vás kvalita obrazu dôležitá, určite ste sa už stretli s pojmom farebný gamut. Ak neviete o čo ide, nevadí. V technologickom svete nejde o až tak rozšírený pojem. Určite ste už navštívili elektro a všimli si, že každá televízor alebo smartfón má o trochu iný obraz. Niektoré majú jasnejšie farby, iné naopak. To je spôsobené tým, že každý displej spracuje a zobrazí farby trošku iným spôsobom.

Môže za to farebný gamut, alebo inými slovami – farebná paleta displeja. Ide o údaj, ktorý ukazuje schopnosť displeja zobraziť farby. V súčasnosti poznáme štyri najrozšírenejšie farebné gamuty, ktoré sa používajú v celej rade displejov, píše portál Android Authority. Lenže aké to sú?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

sRGB

Čo je to farebný gamut a aké sú rozdiely medzi najrozšírenejšími štandardmi?
Zdroj: Wikimedia

Toto označenie znamená standard RGB. Je to najstarší a najrozšírenejší farebný gamut. V 90. rokoch minulého storočia ho navrhla Medzinárodná elektrotechnická komisia pre CRT displeje. Odvtedy sa tento farebný štandard adaptoval aj na LCD, či iné druhy obrazoviek. Farebný gamut sRGB je síce najrozšírenejší, no pokrýva len zlomok viditeľného svetelného spektra. Displeje teda dokážu pokryť len 33% farieb, ktoré dokáže naše oko vidieť.

Z praktického hľadiska môžu pôsobiť displeje s gamutom sRGB tlmene, predovšetkým v zelenom spektre. Výsledkom je obraz, ktorý je trošku fádnejší, než by bol v reálnom živote.

AdobeRGB

Čo je to farebný gamut a aké sú rozdiely medzi najrozšírenejšími štandardmi?
Zdroj: Wikimedia

Opäť štandard, ktorý pracuje so základným modelom RGB. V tomto smere ide o trošku širší farebný gamut, než poskytoval sRGB. AdobeRGB sa však nepoužíva pre videá, pretože bol navrhnutý špecificky pre fotografie. Je to kvôli spôsobu, akým tlačiarne miešajú farby.

Väčšina obrazoviek využíva farebný model RGB, aby vykreslila všetky farby, ktoré potrebuje. Tlačiarne ale miešajú farby trochu iným spôsobom, pri ktorom sa využíva model CMYK. Tento model pozostáva z tyrkysovej, magentovej, žltej a čiernej farby, pričom čierna sa používa hlavne z ekonomických dôvodov. Hoci to znie technicky, dôležité je vedieť, že fotografie môžu na monitore vyzerať inak, ako keď ich následne vytlačíme, práve kvôli rozdielom vo farebných modeloch.

AdobeRGB vznikol preto, aby tieto rozdiely minimalizoval a dal fotografom viacej kontroly nad tým, ako budú fotografie po vytlačení vyzerať.

DCI–P3

Čo je to farebný gamut a aké sú rozdiely medzi najrozšírenejšími štandardmi?
Zdroj: Wikimedia

Digital Cinema Initiatives – Protocol 3 je ďalším zo štandardných farebných gamutov, s ktorým sa môžete stretnúť. Na rozdiel od AdobeRGB ho navrhli špecificky pre potreby kín, ako náhradu za sRGB.

Pokrýva o 25% väčšiu plochu než sRGB, čo sa podobá štandardu AdobeRGB. Namiesto tyrkysovej a zelenej ale tento formát rozširuje záber naprieč všetkými základnými farbami. V praxi to znamená, že dostávame oveľa živší obraz s jasnejšími farbami. DCI–P3 naberá na popularite a je vhodný pre HDR displeje. Zároveň ide o jeden z najrozšírenejších štandardov v prípade smartfónov. Treba upozorniť na to že farby, ktoré boli optimalizované pre sRGB môžu v tomto štandarde pôsobiť oveľa jasnejšie, než bolo myslené.

Rec. 2020

Čo je to farebný gamut a aké sú rozdiely medzi najrozšírenejšími štandardmi?
Zdroj: Wikimedia

Najnovší štandard pre farebné gamuty. Pokrýva najväčší rozsah farebného spektra a stal sa základom pre UHD televízor. Pokrýva 75% viditeľného svetla a poradí si aj s vyššími rozlíšeniami, siahajúcimi do 8K. Pôsobivým je hlavne obrovský záber tohto gamutu. Bežne dostupné obrazovky dokážu pokryť len 60 až 80% toho, čo tento farebný štandard ponúka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre