Čo je to Ethereum a ako funguje? Aké sú jeho hlavné rozdiely v porovnaní s Bitcoinom?

Ethereum vs Bitcoin: Aké sú rozdiely medzi týmito dvoma kryptomenami a čo to vlastne Ethereum presne je? Toto by ste mali vedieť!

ethereum vs bitcoin_rozdiely

Ethereum je digitálna platforma, ktorá umožňuje vytvárať celý rad decentralizovaných aplikácií. Tieto aplikácie môžu zahŕňať bezpečnostné programy či spôsoby platby a rovnako ako Bitcoin, aj Ethereum funguje decentralizovane a preto nepodlieha žiadnemu bankovému dohľadu či dohľadu iných finančných inštitúcií. Ethereum však dokáže oveľa viac a môže tvoriť základ pre inteligentné zmluvy a ďalšie aplikácie.

Samotné Ethereum v podstate nie je kryptomena, slovo Ethereum označuje digitálnu platformu. Skutočné tokeny, ktoré sa používajú na platby v sieti, sa nazývajú Ether. Inými slovami, Ether je kryptomena pre sieť Ethereum. V praxi sa však táto kryptomena bežne označuje ako Ethereum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ethereum je jedným z mnohých druhov digitálnej meny alebo kryptomeny, ktorá funguje výlučne online. Táto kryptomena uzrela svetlo sveta v roku 2015 a aktuálne patrí medzi najobľúbenejšie kryptomeny. Ethereum rovnako ako iné kryptomeny funguje na decentralizovanej počítačovej sieti alebo distribuovanej účtovnej knihe nazývanej blockchain, ktorá spravuje a sleduje menu. Technológii blockchain sme sa podrobnejšie venovali v predošlom článku. Rovnako treba uviesť, že Ethereum v praxi nie je pod kontrolou žiadnej súkromnej spoločnosti a ani inej centralizovanej organizácie. Funguje najmä vďaka rozmanitej globálnej komunite prispievateľov, ktorí pracujú na všetkom, od základného protokolu až po používateľské aplikácie, píše portál bankrate.com.  Inými slovami, vo svojej podstate, Ethereum funguje akoby išlo o veľký decentralizovaný automat.

ETH vs. BTC, v čom spočívajú hlavné rozdiely?

Blockchainová technológia Etherea je podobná technológii Bitcoinu. Existuje však dôležitý rozdiel v ich účele a schopnostiach. Bitcoin využíva iba jednu konkrétnu aplikáciu technológie blockchain, pri ktorej ide o elektronický hotovostný systém, ktorý umožňuje platby v Bitcoinoch online. Blockchain Etherea sleduje nielen vlastníctvo digitálnej meny, no zameriava sa aj na programový kód množstva decentralizovaných aplikácií.

Čo je však dôležitejšie, siete bitcoinov a etherea sa líšia vzhľadom na ich celkové ciele. Zatiaľ čo bitcoin bol vytvorený ako alternatíva najmä k národným menám, a preto sa snaží byť prostriedkom výmeny a uchovávateľom hodnoty, Ethereum bolo zamýšľané ako platforma na uľahčenie nemenných, programových zmlúv a aplikácií prostredníctvom vlastnej meny. Len pre zaujímavosť, v súčasnosti Bitcoin je národnou menou El Salvádora. Ide vôbec o prvú krajinu na svete, ktorá akceptovala digitálnu menu, ako svoje národné platidlo. Mimochodom, odborníci odhadujú, že do konca roka 2022, Bitcoin bude akceptovaný ako národná mena najmenej v 5 krajinách sveta.

Ďalší rozdiel spočíva v počte mincí, ktoré vedia byť k dispozícii. Počet Bitcoinov je obmedzený odhadom na 21 miliónov a nové emisie sú každým rokom zložitejšie. Pri Ethere sú emisie mincí obmedzené na 18 miliónov ročne, vďaka čomu relatívna inflácia každým rokom klesá. V októbri tohto roku 2021 existovalo približne 118 miliónov Etherea. Pri Ethere závisia transakčné náklady od požiadaviek na úložisko a zložitosť, zatiaľ čo pri Bitcoinoch sú transakcie obmedzené veľkosťou bloku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre