Čo je to efekt nadhľadu, ktorý zažijú astronauti prvýkrát vo vesmíre?

Ide o pocit, ktorý nemá ďaleko od osvietenia

Zem
Zdroj: NASA

Astronauti, ktorí sa prvýkrát dostanú na obežnú dráhu popisujú zmenu vo vnímaní sveta. Túto zmenu popísal autor Frank White ako efekt nadhľadu v roku 1987.

Počas rozhovoru na Medzinárodnej vesmírnej stanici tento efekt popisovali aj dvaja astronauti, Bob Behnken a Doug Hurley, ktorí nedávno leteli na rakete Crew Dragon. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Efekt nadhľadu zažijú astronauti počas ich prvého letu do vesmíru,“ hovorí Behnken počas rozhovoru.

Popisoval pocit, kedy uvidíte jednu planétu s jednou atmosférou, ktorú všetci zdieľame. Ide o unikátnu perspektívu, ktorá nám pomôže uvedomiť si, že všetkým problémom, ktorým v dnešných časoch čelíme, čelíme spoločne. Autor Frank White popisoval, že na to aby ste zažili efekt nadhľadu nemusíte byť priamo vo vesmíre. Na prvých stránkach svojej knihy píše, že ho zažil počas letu, keď sledoval Washington DC. S trochou predstavivosti pochopil to, že všetko na Zemi je prepojené.

„Myšlienky a náš pohľad na svet nemôže byť oddrhnutý od miesta, kde sa fyzicky nachádzame,“ píše White.

Astronauti, ktorí strávia vo vesmíre niekoľko mesiacov, alebo aj rok, sa fyzicky nachádzajú zhruba 400 km nad povrchom našej planéty. Pohybujú sa rýchlosťou až 28-tisíc km/h, čo znamená že ich perspektíva a pohľad sa drasticky líši od toho, čo vidí bežný človek.

Cesta na Mesiac

Najsilnejšiu variantu tohto fenoménu zažila pravdepodobne hŕstka astronautov, ktorí mali tú možnosť dostať sa aj ďalej, ako na obežnú dráhu. Astronaut Jim Lovell, ktorý sa v roku 1968 zúčastnil misie Apollo 8, zachytil najznámejšiu fotku „východu Zeme“. Zachytili teda našu planétu vo vzdialenosti 386-tisíc km.

Mesiac
Ikonický záber „úsvitu Zeme“ Zdroj: NASA

„Keď som položil palec na sklo, mohol som našu planétu kompletne schovať a vtedy som si uvedomil, že za mojim palcom sa skrýva planéta, na ktorej žije 6 miliárd ľudí,“ hovorí Lovell.

Lovell sa taktiež vyjadril, že ak myslíte o vašej existencii vo vesmíre a následne vidíte planétu, na ktorej žijete, z diaľky, kontext všetkého sa zmení. Po návšteve vesmíru sa začnete pozerať na ľudí okolo seba s väčšou trpezlivosťou a kľudom, než kedykoľvek predtým.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre