Čo je to Bootstrap paradox a ako narúša naše vnímanie plynutia času?

Teoretický vedci sa zamýšľajú nad cestovaním do minulosti, má to ale veľa problémov.

Cestovanie v čase nie je jednoduchá záležitosť. Zdá sa, akoby to bolo vytrhnuté z vedecko-fantastického filmu, avšak ide o fenomén, ktorému sa snaží prísť na kĺb množstvo teoretických vedcov. Ak sa však chceme rozprávať o cestovaní do minulosti, aj keď len teoreticky, musíme spomenúť aj množstvo paradoxov, ktoré popri tom vzniknú. O jednom z nich hovorí aj YouTube kanál Smart by Design.

Predstavte si, že jedného dňa dostanete záhadný balík. Na ňom nie je napísané meno odosielateľa a vy nemáte najmenšiu predstavu o tom, prečo sa tento balík dostal práve ku vám. Premôže vás ale zvedavosť a vy ho otvárate. Nachádzate knihu, ktorá sa volá Ako postaviť stroj času. Samozrejme, znie to ako hlúposť, no po jej otvorení zisťujete, že je plná nákresov a postaviť stroj času by mohlo byť naozaj možné. Skúsite to a po 20 rokoch driny máte v garáži funkčný prototyp stroja času, stále však neviete, kto vám knihu na postavenie stroja času poslal. Dostanete však nápad. Skočíte do stroja času a vrátite sa 20 rokov do minulosti, nechávajúc záhadnú knihu pred dverami svojho mladšieho ja.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bootstrap paradox

Odkiaľ kniha prišla? Kto ju vyrobil? Z tohto uhla pohľadu sa javí, že kniha proste existovala. Ak by ste ju nenašli pred dverami, nepostavili by ste stroj času a ak by ste nepostavili stroj času, nemohli by ste ju objaviť pred dverami. Tento fenomén sa nazýva Bootstrap paradox a patrí k jedným z úskalí teórií o cestovaní do minulosti.

Tento paradox porušuje naše vnímanie kauzality, alebo inak povedané, príčiny a následku. Udalosť A, ktorá sa udiala v minulosti zapríčiní udalosť B, odohrávajúcu sa v súčasnosti a tá ovplyvní udalosť C, ktorá sa udeje v budúcnosti. Čas plynie jedným smerom a každá budúca udalosť je neurčitá, závislá na akciách, ktoré sa udiali v minulosti. V prípade Bootstrap paradox udalosť C zapríčiní udalosť A. Inými slovami povedané, v prípade tohto paradoxu sa už budúcnosť odohrala.

Narušenie nášho lineárneho vnímania času, v ktorom má každá akcia svoju reakciu, vzbudzuje množstvo filozofických otázok. Máme vôbec na výber? Môže si cestovateľ v čase vybrať, či postaví stroj času, alebo je vopred určené, že postaví stroj času, pretože inak by sa k nemu spomínaná kniha vôbec nedostala?

Jedným z možných vysvetlení paradoxu je teória multiverza. Tá hovorí, že cestovateľ v čase sa vráti do iného vesmíru, ktorý je totožný až do momentu, kedy sa cestovateľ rozhodne vrátiť v čase. V tomto novom vesmíre potom môže cestovateľ v čase jednať tak ako chce bez toho, aby ovplyvnil svoj predchádzajúci vesmír.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre