Čo je to ANC technológia a ako funguje? Pozrite sa, prečo by ste ju nemali prehliadať pri kúpe slúchadiel!

Ide o technológiu, ktorá vám vie sprostredkovať lepší zážitok z počúvania hudby.

OneOdio A70_recenzia_pohodlne k usiam
Zdroj: Vosveteit

ANC technológie je spájané najmä so slúchadlami ako takými. Ide o skratku, ktorá je odvodená od slovného spojenia Active Noise Cancellation, teda aktívne potláčanie hluku. Vo svojej podstate každé slúchadlá nejakým spôsobom „potláčajú“ hluk z okolia. Vo väčšine prípadov však hovoríme o pasívnom potláčaní. Ide napríklad o vankúše okolo slúchadiel, ktorých cieľom nie je len, aby slúchadlá sedeli na hlavne dobre, ale zároveň aj potláčajú hluk.

Na opačnej strane stojí technológia ANC, ktorá potláča hluk, ako už z názvy plynie, aktívne. Otázkou však je, ako môže aktívne potláčať hluk? To sa vám pokúsime vysvetliť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôležité je pochopiť, ako sa šíri zvuk

Preto, aby sme vysvetlili, ako funguje ANC technológia, tak je potrebné najprv pochopiť, ako sa šíri zvuk. Zvuk sa konkrétne šíri prostredníctvom vĺn. Názov „Vlny“ nedostali náhodou. Tie, ako pri prenose zvuku, tak aj pri jeho potláčaní, zohrávajú kľúčovú úlohu. Rovnako ako v prípade vĺn na mori, tak aj v tomto prípade, majú svoje vrcholy a dná (zvuk je vlna, tzv. amplitúda). Pričom rozdiel medzi vrcholom a spodkom vlny určuje hlasitosť.

ANC technológia vytvára následne rovnaké vlnenie, avšak na opačnej frekvencii. Vďaka tomu dochádza k potláčaniu okolitého zvuku.

Ako však slúchadlá vedia, ktorý zvuk chceme odstrániť?

Ako sme vyššie napísali, tak zvuková vlna, ktorú slúchadlá vytvárajú, je otočená o 180-stupňov, vďaka čomu dochádza k potláčaniu zvuku. Otázkou však je, ako vedia slúchadlá, ktorý zvuk je potrebné potlačiť? V skutočnosti je to veľmi jednoduché. Vo vnútri slúchadiel s technológiou ANC nájdete umiestnené mikrofóny, ktoré zaznamenávajú zvuk naokolo vás. Ich úlohou je merať hluk a vytvárať protichodné vlnové krivky, zatiaľ čo dochádza k prehrávaniu hudby.

„Skratka ANC (Active Noise Cancellation), hovorí o technológii aktívneho potláčania okolitého ruchu. Aktívne potlačenie ruchu využíva aktívny šum, ktorý potláča ruch v okolí a prispôsobuje sa mu, aby sa navzájom rušil. Je to vďaka vstavaným mikrofónom, ktoré sú orientované do priestoru tak, aby potláčali napríklad zvuk dopravy, alebo reč iných osôb.“

V prípade, ak by ste pozastavili prehrávanie hudby, tak by ste počuli istý zvuk, ktorý sa neustále prehráva. Ide však o proces aktívneho potláčania zvuku, rovnako známy aj ako deštruktívne rušenie. Zvuková vlna, ktorú slúchadlá vytvárajú z pôvodného zvuku, sa prehráva o 180-stupňov mimo fázy s pôvodným zvukom.

Okrem iného táto technológia má aj pozitívny vplyv na našu schopnosť počuť, hoci nie priamo. Dôvodom je, že väčšina z nás, aby potlačila zvuk naokolo nás, zvyšuje najčastejšie hlasitosť zvuku. V skutočnosti ho však nepotláčame, ale snažíme sa ho „prekričať“. V prípade slúchadiel s ANC môžeme počúvať hudbu na nižšej hlasitosti, pričom si ju vychutnáme rovnako, ako v prípade, keď sa snažíme prekryť hluk na okolo pomocou vyššej hlasitosti. Inými slovami, naše uši sú menej namáhanými.

Via androidcentral

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre