SpravodajstvoTechnológie

Čo je CPU a GPU? Poznáte, aký je medzi nimi rozdiel?

Viete, aký je rozdiel medzi CPU a GPU? Čo je mozog zariadenia a čo používame iba ako hrubú silu? A môže počítač fungovať aj bez CPU?

Dnešné zariadenia sú preplnené rôznymi komponentmi. A keďže si zariadenia často neopravujeme sami, vnútro smartfónu, či notebooku je pre mnohých z nás záhadné. Existuje ale dvojica komponentov, o ktorej sa hovorí pomerne často, najmä pri výbere zariadenia. Áno, ide o CPU a GPU, alebo v plnom tvare – Central Processing UnitGraphics Processing Unit. Človek si povie, že ide iba o nejaké čipy, ktoré fungujú rovnako, no opak je pravdou. Medzi technológiami CPU a GPU existujú veľké rozdiely. Na informáciu upozornil web androidauthority.com.

Čo je vlastne CPU?

Mnoho ľudí si pod pojmom CPU predstaví procesor, čo vôbec nie je zlé tvrdenie. CPU si ale treba predstaviť ako mozog daného stroja. Je schopný zvládnuť rôzne úlohy, je flexibilný, vykonáva logické operácie. Pri výbere procesora sa často riadime počtom jadier. Na čo ale existuje viacero jadier?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je to z toho dôvodu, že každé jadro vie robiť istú úlohu a tým pádom zvyšujú efektívnosť. No plnenie týchto úloh nikdy neprebieha v jeden moment. CPU efektívne prepína medzi týmito jadrami pre zachovanie čo najvyššej rýchlosti. Toto prepínanie sa taktiež nazýva aj frekvencia a pri dnešných procesoroch sa uvádza v GHz. Frekvencie CPU sa pohybujú niekde v rozmedzí od 2-3 GHz v mobilných zariadeniach až do 5 GHz v stolných počítačoch.

Pri procesore je taktiež dôležité spomenúť medzipamäť, alebo cache. Táto pamäť pomáha procesoru pri ukladaní medzivýpočtov. To náramne urýchľuje proces oproti ukladaniu daných výpočtov do operačnej alebo klasickej pamäte.

tranzistory cpu-564784_1280.jpg
Zdroj: Pixabay.com (blickpixel) / ilustračný obrázok

Čo sa skrýva pod pojmom GPU?

Zatiaľ čo CPU je vytvorené na to, aby bolo flexibilné, zameranie GPU je úplne iné, veľmi špecifické. GPU sú skonštruované na spracovanie 3D grafiky. Pri spracovaní 3D grafiky sú oveľa rýchlejšie a efektívnejšie než CPU, no nie sú tak flexibilné.

Práve zameraním iba na jednu činnosť dokáže GPU spracovať oveľa viac dát naraz, čo je určite výhodné pri práci s miliónmi pixelov na displeji s vysokým rozlíšením. Všetky tieto paralelné výpočty, ktorých je v prípade GPU oveľa viac, prebiehajú inak, než v prípade CPU. Grafický čip spracováva údaje naraz, ako jeden veľký celok. Nerozdeľuje ich na niekoľko menších, samostatných inštrukcií, ako tomu pri CPU.

Frekvencia GPU je preto nižšia, než pri CPU, hlavne z fyzikálnych dôvodov ako je tepelné a energetické obmedzenie. Výkon GPU sa ale nepoužíva iba na grafické vykreslenie. V posledných rokoch je využitie GPU populárne najmä v oblasti kryptomien. Kryptografické algoritmy môžu totiž bežať oveľa rýchlejšie na GPU vďaka rýchlejšiemu paralelnému spracovaniu údajov.

Kryptomeny_bitcoin
Zdroj: unsplash.com (Executium)

Flexibilné CPU vs hrubá sila GPU

CPU je potrebné v každom zariadení. Jeho flexibilita umožňuje vykonanie mnohých úloh, dokonca v prípade jednoduchších grafických výpočtov vie zastúpiť aj GPU. Grafický čip je tu ale na tie najzložitejšie operácie, no jeho flexibilita je obmedzená. Dúfame, že po prečítaní tohto článku vás už neprekvapí diskusia o rozdieloch CPU a GPU!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close