SpravodajstvoVeda a výskum

Čo dokáže najpokročilejší robot sveta? Táto reakcia prekvapila aj jeho tvorcov

Inžineri z Engineered Arts predvádzajú svojho najvyspelejšieho robota, menom Ameca.

Čo dokáže najpokročilejší robot sveta? Jeho meno je Ameca a vyvíja ho britská spoločnosť menom Engineered Arts, ktorá svoj progres postupne ukazuje svetu, prostredníctvom platformy YouTube, píše portál Daily Mail.

Najnovšie video ukázalo, ako sa robot akoby vystrihnutý zo sci-fi filmu, vysporiada s vniknutím do jeho osobného priestoru. Presnejšie, ak sa rukou k robotovi priblížite, dokáže vám ju odstrčiť nabok. Britskí inžinieri dúfajú, že robot Ameca dokáže ľuďom ukázať, ako by mohla budúcnosť robotiky vyzerať. Ich stroj totiž považujú za najvyspelejší svojho druhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Robota Ameca sme navrhli špeciálne ako platformu, na ktorej by sme mohli vyvíjať ďalšie technológie z oblasti robotiky. Považujeme ho za dokonalú humanoidnú platformu, na ktorej môžeme testovať interakcie človeka a stroja,“ píše Engineered Arts na svojom webovom portáli.

Lenže čo je tajomstvom tohto robota? Vedci, ktorí na ňom pracujú využívajú technológie, ktoré sa môžu ľubovoľne zamieňať alebo vylepšovať. To im dáva možnosť prispôsobiť robota tak, ako práve potrebujú a s ľahkosťou vylepšovať či už hardvérovú alebo softvérovú stránku.

Spoločnosť Engineered Arts vznikla v roku 2005 a ich prvý robot sa nazýval Thespian. Dnes sa naplno venujú robotovi Ameca, ktorý podľa najnovších správ začal vnímať objekty vo svojom osobnom priestore. Vedci, ktorí sa na vývoji robota podieľajú, tvrdia, že toto správanie zaskočilo aj ich. Ameca je totiž stroj, ktorý má čo najvernejšie kopírovať ľudské správanie, čo sa mu v rámci možností darí.

Drobné detaily

Vedci navrhli robota tak, aby nemal špecifické pohlavie, či rasu. Tvrdia, že tieto časti nechávajú na predstavivosti každého jedného z nás. Zameriavajú sa ale na plynulé pohyby a krásny dizajn. Niektorí ale tvrdia, že to nie sú tie najprominentnejšie črty, ktoré robotovi dodávajú život, ale drobné detaily. V tomto prípade mali na mysli žmurkanie alebo výrazy mimiky.

Momentálne Ameca nevie chodiť, no vedci usilovne pracujú na tom, aby bol robot mobilný. Tím vedcov však musí čeliť ešte mnohým prekážkam predtým, než sa robot postaví na nohy. Vedci ale vysvetľujú, že chôdza je pre robota naozaj náročná činnosť ktorú momentálne študujú. Zatiaľ však majú len teoretické poznatky, ktoré do reality pretavia až neskôr. Nie je ale známe, kedy sa im podarí vytvoriť chodiaceho humanoidného robota.

Okrem robota Ameca vyrobili vedci z Engineered Arts robotickú hlavu, ktorá sa nazýva Adran. Adran má v tvári zabudovaných 22 motorov, ktoré jej umožňujú používať mimiku rovnako ako človek.

V súčasnosti existuje niekoľko projektov, ktoré sa snažia priniesť na trh humanoidného robota. Jedným z nich je aj známy robot Sophia, ktorý je vo vývoji od roku 2016. Sophia pochádza z Hong Kongskej spoločnosti Hanson robotics a v roku 2017 sa stala legálnym občanom Saudskej Arábie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close