Čo by sa stalo s astronautom, ktorý by sa ocitol vo vesmíre bez skafandra?

Hoci je realita trochu iná, ako Hollywoodske filmy, ani náhodou by nešlo o príjemný zážitok.

Čo by sa stalo, ak by sa astronaut ocitol vo vesmíre bez skafandra?
Zdroj: YouTube(Crunch)

Čo by sa stalo, ak by sa astronaut ocitol v otvorenom vesmíre bez skafandra? Ak ste fanúšikom sci-fi, podobný scenár ste na filmovom plátne videli už x-krát, no Hollywoodska predstava je neprekvapivo dosť prehnaná.

V realite by ale scenár bol viac-menej rovnaký, avšak menej dramatický. Astronaut by pobyt vo vákuu neprežil, no jeho skon by sa odohral v priebehu minút, nie v priebehu sekúnd, píše portál Live Science. Samozrejme, že pobyt vo vákuu bez skafandra by sa len ťažko mohol označiť ako príjemný zážitok. V podstate by astronaut zažil variace sa telesné tekutiny, zatiaľ čo nos a ústa by mu zamrzli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo vákuu nie je vzduch, čo znamená, že tam nenájdete žiadnu atmosféru, na rozdiel od našej planéty. Zároveň to znamená, že molekuly vzduchu nevytvárajú žiaden tlak, ktorý je v tomto prípade extrémne dôležitý. Atmosférický tlak totiž udáva teploty, pri ktorých sa začínajú kvapaliny variť a odparujú sa. Ak je tlak vyšší, bubliny vzduchu sa vytvárajú oveľa ťažšie.

Keďže vo vákuu nie je žiaden tlak, bod varu kvapalín je výrazne nižší. Naše telo je tvorené približne zo 60% vodou. Vo vesmíre by sa všetko v kvapalnom skupenstve začalo meniť na plyn a tkanivá, obsahujúce vodu, by začali expandovať.

Strata vedomia prichádza do niekoľkých sekúnd

Krv v žilách by však začala vrieť pomalšie, ako voda v tkanivách. To je spôsobené tým, že krvný obeh má svoj vlastný vnútorný tlak. Štúdia z roku 2013 zistila, že ak by bol človek vystavený vákuu, do desiatich sekúnd by stratil vedomie. Môže sa objaviť aj strata kontroly nad vylučovacím traktom. Vzniká aj opuch svalov, zabraňujúci krvi vstúpiť do srdca, či mozgu.

„Žiadny človek nedokáže prežiť vo vákuu, smrť prichádza za menej, ako dve minúty,“ vysvetľuje doktor Kris Lehnhard, lekár, zameriavajúci sa na vesmírnu medicínu v NASA.

Americká NASA zároveň dodáva, že ak by bol astronaut vystavený vákuu, všetok vzduch z pľúc by bol násilne „vytiahnutý von“. To znamená, že by sa do niekoľkých minút udusil. Krátko po vystavení vákuu by bol vzduch násilne vytiahnutý v prvej vlne, no postupne by z tela astronauta unikali ďalšie plyny a vodná para.

Var kvapalín v tele astronauta by zároveň vytvoril ochladzujúci efekt. Vyparovanie vodných molekúl by absorbovalo tepelnú energiu tela a spôsobilo zamŕzanie v oblasti nosa a úst. Po čase by zamrzol aj zvyšok tela astronauta.

Vesmír je ale takmer prázdny, čo znamená, že telo astronauta nedokáže odovzdávať teplo. Napriek tomu by pomaly chladlo, prostredníctvom vyparovania vody, alebo pomalej straty tepla, prostredníctvom radiácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre