fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Čo by sa stalo, ak by sme na povrchu Mesiaca odpálili jadrovú hlavicu?

Bola by explózia natoľko silná, aby posunula jeho obežnú dráhu, bližšie k Zemi?

Čo by sa stalo, ak by sme odpálili ničivú jadrovú bombu na Mesiaci? Bol by výbuch dostatočne silný na to, aby odklonil našu prirodzenú družicu smerom k Zemi, alebo by sa rozpadla na množstvo drobných častí? Odpovede na tieto otázky prináša YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

Počas studenej vojny sa z Mesiaca stal kľúčový objekt, či už na objavovanie, alebo ako miesto pre vojenskú základňu. O tejto možnosti sa uvažovalo, a tak americké letectvo podniklo detailnú štúdiu o dôsledkoch jadrovej explózie na povrchu Mesiaca. Kanál Kurzgesagt sa však pozrel na to, čo by sa stalo v prípade explózie hlavice o sile 100-megaton, čo je dvakrát silnejšie, než najsilnejšia hlavica na Zemi.

Aká vysoká by bola hrozba?

V prvom rade by explózia prebiehala úplne inak, ako na Zemi. Príčinou je absencia atmosféry. Explózia vypustí do všetkých smerov vlnu röntgenového žiarenia a fotónov, ktoré vytvoria vlnu neviditeľného tepla. Na Zemi by explózia takejto bomby spálila všetko v okruhu 50-km. Na Mesiaci je však atmosféra takmer nulová, čiže k žiadnemu spaľovaniu by nedošlo. Druhá vec je, že na Mesiaci sa nenachádza nič, čo by horelo. Ak by sa však astronaut nachádzal v rádiuse 50-km, uvaril by sa.

Ďalším ničivým faktorom pri explózii je tlaková vlna. U nás na Zemi vzduch zápasí s narastajúcou ohnivou guľou, ktorá ho nakoniec odtlačí preč. Tlakové vlny bývajú tak silné, že môžu potrhať orgány a spôsobiť popri samotnej explózii enormné škody. Na Mesiaci však atmosféra nie je a preto by sa ohnivá guľa šírila a rástla ďalej.

Ničivé dôsledky by sa prejavili hlavne vo forme rôznych miniatúrnych úlomkov skál, ktoré boli počas explózie vymrštené do vesmíru. Ide o zrniečka, ktoré by neboli väčšie ako skalka, no znamenali by obrovský problém pre astronautov, nachádzajúcich sa na Mesiaci, alebo na obežnej dráhe Zeme. Tieto úlomky by totiž leteli extrémnou rýchlosťou a prešli by astronautmi, ale aj satelitmi, ako guľky, vystrelené zo zbrane. Čo sa týka samotnej obežnej dráhy Mesiaca, tá ostáva nezmenená. Odpálenie jadrovej hlavice na tak veľkom telese naňho nemá takmer žiaden badateľný vplyv.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close