SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čo by sa stalo, ak by sa zrazili dva plynné obry, napríklad Jupiter a Saturn?

Ak sa zrazia dve pevné planéty, výsledok je úplná katastrofa. Platí to aj pri plynných telesách?

Čo by sa stalo, keby sa zrazili dva plynné obry? V našej sústave máme niekoľko planét, ktoré do tejto kategórie spadajú. Dnes je naozaj veľmi nepravdepodobné, že by k takejto zrážke mohlo dôjsť, no v dobe, kedy vzniká sústava sú tieto šance o čosi vyššie. Výsledok zrážky do veľkej miery závisí na podmienkach v akých sa tieto dva planetárne kolosy stretnú, píše portál Science Focus.

Ak by sa zrazili čelne, stretnutie by pravdepodobne vyústilo v úplné zlúčenie dvoch planét. Nestratil by sa žiaden materiál z ich pevných jadier, ani z ich plynnej obálky. Samozrejme v takejto situácii by sa planéty museli zlúčiť pomaly. Ak by do seba narazili vo vyššej rýchlosti, čo je vo vesmíre dosť pravdepodobné, v tom prípade by sa väčšina ich materiálu stratila vo vesmíre, zatiaľ čo by sa ich jadrá zlúčili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zrážka vo veľmi veľkej rýchlosti by viedla ku kompletnému rozpadnutiu a zničeniu obidvoch planét. Kolízia, ktorá by nebola čelná, čiže by sa plynné obry len „štrajchli“ je o čosi komplikovanejšia. Ak by sa pevné jadrá oboch planét minuli, obe planéty by stratili obrovské množstvo svojej plynnej obálky, no dokopy by sa v tomto prípade nezlúčili.

Ak by sa ich jadrá zasiahli pod určitým uhlom, je možné, že by sa planéty zlúčili, no v tomto prípade sú šance tak 50/50. Nech by kolízia v tomto prípade dopadla akokoľvek, vo všetkých prípadoch by stratili výraznú časť svojho plynného obalu.

Kozmické štrajchnutie

Zaujímavé sú ale prípady, kedy by sa planéty stretli len malou časťou svojej plynnej atmosféry. V takýchto prípadoch by pokračovali po svojej obežnej dráhe, akoby sa nič nestalo. Ani jeden z plynných obrov by nestratil nič zo svojej hmotnosti.

Takéto stretnutia môžu viesť ku zmene ich tvaru. Astronómovia naznačujú, že by sme mohli pátrať po zmene tvaru aj v prípade plynných obrov v našej Slnečnej sústave, čím by sme mohli hlbšie nahliadnuť do ich histórie. Momentálne síce neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by poukazovali na to, že sa Jupiter, alebo Saturn, v minulosti zrazili s inými plynnými obrami, vedci túto alternatívu nevylučujú.

Jupiter a Saturn totiž majú vyšší pomer ťažkých prvkov než Slnko, čo môže poukazovať na ich divokú minulosť. Hoci vedci netušia, ako sa tieto prvky na planéty dostali, jednou s možností, o ktorej sa stále diskutuje, je hypotetická kolízia s inou planétou, pravdepodobne plynným obrom.

Ak vás zaujíma, ako by takáto kolízia mohla vyzerať, vyššie nájdete simuláciu podobnej zrážky. V simulácii sa pracuje len s časticami. Aj tie by vám mohli dať predstavu o tom, ako by prebiehala kolízia a následné spojenie dvoch plynných obrov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close