SpravodajstvoVeda a výskum

Čo by sa stalo, ak by sa na Zemi objavila milimetrová čierna diera?

Rozhodne by nešlo o príjemný koniec

10. septembra 2008 bol po prvýkrát spustený Veľký hadrónový urýchľovač. Niekoľko vedcov, medzi ktorými bol aj fyzik Sephen Hawking, sa báli, že tento výdobytok ľudstva povedie ku vzniku miniatúrnych čiernych dier, ktoré by mohli znamenať koniec sveta. Čo by sa stalo, ak by sa na Zemi objavila čierna diera s priemerom 1 mm?

Túto tému približuje aj video YouTube kanálu Ridddle. V ňom sa hovorí, že na vytvorenie miniatúrnej čiernej diery je potrebný až tisícnásobok energie, ktorú by dokázal hadrónový urýchľovač vydržať. Ak by sa však nešťastnou náhodou podarilo čiernu dieru vytvoriť, nemuselo by to hneť znamenať koniec našej existencie. Miniatúrne čierne diery majú mikroskopické rozmery a nebolo by ich možné vidieť voľným okom. Takáto čierna diera by sa pravdepodobne okamžite vyparila, následkom Hawkingovho žiarenia. Stephen Hawking dokázal, že čierne diery nielen pohlcujú informácie, ale môžu ich vo forme Hawkingovho žiarenia aj vylučovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viditeľná čierna diera

Problém by nastal, ak by sa priemer čiernej diery zväčšil na veľkosť, ktorá by sa dala pozorovať voľným okom. Čierna diera so spomínaným priemerom 1 mm by mala hmotnosť viac ako piatich Mesiacov.  Ak by sa čierna diera nachádzala na povrchu Zeme, drasticky by sa zvýšila gravitačná sila našej planéty. Zmenila by sa aj obežná dráha Mesiaca, ktorý by prešiel na eliptickejšiu orbitu. Medzitým by gravitačná sila čiernej diery roztrhala na atómy všetku hmotu naokolo skôr, než by sme stihli žmurknúť.

Čiernej diere by nič nestálo v ceste a postupne by sa dostala až do jadra našej planéty, čo by jej zabralo niekoľko desiatok minút. Následne by sa dostala von druhou stranou planéty. Nakoniec by začala obiehať okolo Zeme a pomaly ju požierať. Každým obehnutím by Zem strácala svoju hmotnosť. Predpokladá sa, že materiál, ktorý by čierna diera vytrhla by nepadal priamo dovnútra, ale pomaly zostupoval po špirálovitej obežnej dráhe.

Vznikol by tak akrečný disk, prstenec horúcej hmoty, ktorý by čiernu dieru živil. Predpokladá sa, že naša planéta by sa postupne stala celá súčasťou tohto disku. Vedci predpokladajú, že čiernej diere by trvalo 5 miliárd rokov, kým by našu celú planétu pohltila.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close