Čo by sa stalo, ak by ľudstvo odpálilo všetky jadrové zbrane v jednom momente?

Jedna vec je istá, dozvedeli by ste sa o tom aj na opačnom konci sveta.

explozia vybuch
Zdroj: Luke Jernejcic z Unsplash

Čo by sa stalo, ak by ľudstvo uložilo všetky jadrové bomby na jednu kopu a všetky ich naraz odpálilo? Na túto otázku odpovedá YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.

V súčasnosti sa na povrchu Zeme nachádza približne 14-tisíc jadrových zbraní. Najviac ich vlastnia veľmoci, ako Spojené štáty, či Rusko. Každá z nich má približne niečo medzi 5 až 6,5 tisíc jadrovými zbraňami.  Po stovkách ich majú menšie krajiny, ako napríklad Francúzsko, Čína, Veľká Británia a ďalšie. Nižšie si môžete pozrieť mapu krajín, ktoré disponujú týmto typom zbraní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
krajin s nuklearnymi zbranami
Zdroj: en.wikipedia.org, Krajiny s nukleárnými zbraňami

Aká je deštrukčná sila jadrových zbraní?

Aká veľká je však deštrukčná sila týchto zbraní? Pre porovnanie, na Zemi existuje približne 4500 miest, ktoré majú viac ako 100-tisíc obyvateľov. Predpokladá sa, že na zničenie takéhoto mesta sú potrebné tri jadrové bomby. Znamená to, že už teraz máme možnosť zničiť každé jedno mesto na našej planéte. Odhaduje sa, že takáto deštrukcia by zároveň pripravila o život 3-miliardy ľudí, čo je menšia polovica našej populácie.

Druhou možnosťou je naukladať všetky tieto zbrane na jednu kopu a následne ich naraz odpáliť. Typická americká jadrová hlavica má silu rovnajúcu sa približne 200-tisíc tonám výbušniny TNT. 14-tisíc hlavíc by sa teda rovnalo takmer 3-miliardám ton TNT. Aby ste získali lepšiu perspektívu, toto množstvo by umožnilo ľudstvu rekonštruovať celý ostrov Manhattan, kde by každá budova a mrakodrap boli postavené z TNT.

Energiu, ktorá by sa pri výbuchu vylúčila možno porovnávať jedine so sopečnou erupciou. Jedna z najničivejších erupcií sa odohrala v roku 1883 na ostrove Krakatoa. Explózia bola tak silná, že zničila 70% ostrova a priľahlé okolie. Počas toho pripravila o život desiatky tisíc ľudí a dopad bolo cítiť po celom svete aj niekoľko dní po explózii.

Dopad explózie

Všetky jadrové zbrane by však explodovali silou, ktorá je približne 15-krát väčšia, než výbuch sopky na ostrove Krakatoa. V sekunde po explózii by sa vytvorila ohnivá guľa, ktorá by mala priemer 50 km. Zároveň vznikne tlaková vlna ničiaca všetko na ploche 3-tisíc štvorcových kilometrov. Každá živá bytosť, nachádzajúca sa vo vzdialenosti do 250 km by začala horieť a explózia by bola tak hlasná, že by ste ju dokázali počuť kdekoľvek na svete.

Po explózii by nastali problémy, avšak samotný výbuch, ani rádioaktívny materiál nie je v dostatočnej koncentrácii na to, aby dokázal vyhladiť celé ľudstvo. Po explózii by však zrejme nastala nukleárna zima, ktorú by zapríčinili častice v našej atmosfére. Znamená to, že globálna teplota by sa niekoľko rokov znižovala o pár stupňov.

Problém by nastal, ak by sa ľudstvo rozhodlo vyťažiť všetok urán a postaviť z neho jadrové hlavice. Vyšlo by nám z toho približne 10-miliárd bômb, aké boli použité v Hirošime. Energia ukrytá v explózii sa rovná dopadu asteroidu, ktorý vyhladil dinosaurov, s jediným rozdielom. Vypustila by do atmosféry nepredstaviteľné množstvo rádioaktivity. Nielenže by Zemou otriasali celoplanetárne zemetrasenia, trosky spolu s prachom a dymom by zatienili oblohu. Začala by sa globálna doba ľadová, trvajúca desaťročia a život, ako ho poznáme, by prestal existovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre