SpravodajstvoVeda a výskum

Čo ak by Zem mala planetárnu dvojičku? Ich obežná dráha by mohla byť bizarná

Astronómovia študujú naozaj netradičný tvar obežnej dráhy

Dnes už vieme, že Zem obieha okolo Slnka a že po tejto dráhe obieha sama (pozn. redakcie: Nerátajúc Mesiac). Čo ak by sme však mali pri sebe druhú planétu, s ktorou by sme zdieľali rovnaký priestor? Téme sa venuje portál Live Science.

Jedným z najneobyčajnejších spôsobov, akým môže dvojica planét okolo seba obiehať je takzvaná „podkova.“ Namiesto toho, aby oba objekty obiehali v kruhu okolo hviezdy by každá z dvojice nasledovala zvláštnu obežnú dráhu, ktorá by tvarom pripomínala podkovu.

Druhá Zem
Obežná dráha Podkova. Zdroj: Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux/Sean Raymond

„Myslím, že podkova by bola najfascinujúcejšia orbitálna konfigurácia pre druhú Zem, v prípade že by existovala. Táto dvojica planét sa totiž zrodila z rovnakého disku, okolo rovnakej hviezdy a pravdepodobne z rovnakého materiálu. Študovať tieto planéty je ako študovať dvojičky, ktoré boli po pôrode rozdelené,“ vyjadril sa astrofyzik Sean Raymond, z Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux.

Mesiace Saturnu

Podkovy znejú ako tie najmenej pravdepodobné obežné dráhy, aké môžeme vo vesmíre pozorovať, pravda môže byť iná. Nájdeme ich aj v našej Slnečnej sústave. Mesiace Saturnu, Janus a Epimetheus sa nachádzajú presne v takejto konfigurácii. Ide o mesiace, ktoré môžeme nájsť za hlavnými prstencami Saturnu.

Ak by sme si predstavili dve Zeme, ktoré okolo seba obiehajú rovnakým spôsobom, každá vo svojej časti obežnej dráhy, zistili by sme, že najbližšie by sme sa k našej dvojičke dostali na vzdialenosť 150-miliónov km. V takej vzdialenosti by sa na oblohe druhá Zem javila ako pätina Mesiaca. Po stretnutí by začali planéty od seba ustupovať, kým by nezašli každá za tú svoju polovicu Slnka.

Takáto planetárna konfigurácia by bola možná jedine v zárodku sústavy, kedy sa jednotlivé planéty formovali. Pri vzniku oboch planét by muselo dôjsť ku zrážke, ktorá by obe planéty rozdelila. Vedci však stále nevedia, aká bežná je konfigurácia Podkovy vo vesmíre. Niektorí si myslia, že ide o šancu jedna k miliónu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close