Čo ak by sme čelili globálnej katastrofe? Vedci ponúkajú plán, ako uchovať všetok život na Zemi

Projekt "Lunárnej archy" znie ako sci-fi, ale môže byť skutočnosťou už dnes.

Mesiac
Zdroj: NASA

Tím vedcov z University of Arizona predkladá odvážny návrh, ktorý by pomohol ochrániť život na Zemi v prípade globálnej katastrofy, píše portál IFLScience. Ich nápad je vytvoriť schránku, kde by sme vedeli ukryť nielen ľudí, ale aj rastliny a živočíchov. Táto schránka by sa mala nachádzať ďaleko od všetkých nebezpečenstiev, ktoré by mohli našu planétu postihnúť – na Mesiaci.

Tím svoj nápad prediesol na konferencii IEEE Aerospace Conference, ktorá sa konala minulý víkend. Ich nápad sa nazýva „Lunárna Archa“ a išlo by o akúsi modernú poistku pred všetkými katastrofami, ktoré by mohli ľudstvo postihnúť. Zaujímavé je, že v tejto arche by mali byť uložené spermie, vajíčka, spóry, či semená všetkých 6.7-miliónov druhov života, ktoré na Zemi existujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod povrchom Mesiaca

Mesiac nie je najpraktickejším miestom hlavne preto, že dostať sa na jeho povrch nie je najjednoduchšie. Spolu s tým však prichádzajú výhody. Jednou z nich je, že akákoľvek katastrofa, ktorá by postihla našu planétu by sa Mesiacu mohla vyhnúť. Tím vedcov plánuje využiť lávové tunely, ktoré sa nachádzajú pod povrchom Mesiaca. Keďže sa nachádzajú pod povrchom, sú chránené pred škodlivým žiarením a drobnými meteoritmi.

Tím vedcov tvrdí, že so súčasnými technológiami je možné túto archu napájať. Ak by tím vedcov rátal s 30% výkonom solárnych panelov, na udržanie archy by potrebovali okolo 191 metrov štvorcových. Najväčším problémom by bola preprava solárnych panelov na Mesiac, no nie je to nič, čo by ľudstvo nezvládlo. Nápad prezentoval profesor Jaken Thanga, ktorý tvrdil, že všetky potrebné vzorky by sa na Mesiac mohli dostať v priebehu 250 letov. Pre porovnanie, výstavba Medzinárodnej vesmírnej stanice si vyžiadala 40 letov.

Tím si zároveň uvedomuje, že projekt takéhoto rozmeru sa možno nebude dať realizovať okamžite. Ako alternatívu predkladajú študovanie lávových tunelov. Informácie, ktoré by vedci získali by mohli pomôcť vo výstavbe Lunárnej Archy. Lávové tunely nie sú len ideálnym miestom pre uloženie vzoriek života, ale mohli by slúžiť ako miesto pre ľudskú základňu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre