Spravodajstvo

Citroën predstavil elektromobil, ku ktorému vo viacerých krajinách nepotrebujete vodičský preukaz. Stojí 6 000€

Citroën Ami je nový mestský elektromobil spoločnosti Citroën, ku ktorému nebudete vo vybraných krajinách potrebovať vodičský preukaz.

Citroën Ami je nový elektromobil, ktorý zaujme z viacerých uhľov pohľadu. Jednak ide o auto, ktorého cena je veľmi nízkou, tak zároveň nie je potrebné na jeho šoférovanie disponovať vodičským preukazom. Za jeho volantom môžu vo viacerých krajinách Európy sedieť osoby staršie ako 16 rokov (vo Francúzsku už dokonca od 14 rokov).

Pravdepodobne už asi tušíte, že niekde musí byť háčik. Odpoveďou je, že je, a zároveň aj nie je. Ide totiž o mestský automobil, ktorý disponuje 2 sedadlami. Maximálna rýchlosť, ktorú viete s týmto automobilom dosiahnuť je 45km/h. Poháňaný je 5,5 kWh lítium-iónovou batériou, ktorá sľubuje dojazd až do 70 kilometrov. Nabitie batérie by malo byť možné prostredníctvom bežnej 220V zásuvky približne za 3 hodiny.

citroen ami_2
Zdroj: citroen.fr

Spoločnosť na svojich stránkach prezrádza, že do predaja sa dostane formou predobjednávok  od 30. marca vo Francúzsku, a neskôr bude dostupný v krajinách ako Španielsko, Taliansko, Portugalsko a Nemecko. Čo sa týka ostatných regiónov, tak spoločnosť zatiaľ nezverejnila dostupnosť.

Citroën Ami zároveň plánuje vo vybraných krajinách zaviesť možnosti prenájmu tohto automobilu, ktorý by mal stáť od 20€/mesiac (v prípade dlhodobého prenájmu). Okrem toho, bude dostupný aj formou zdieľanej ekonomiky, kedy používatelia budú platiť za odjazdený čas od 0,26€/minúta. V prípade platby za odjazdený čas to však znamená, že automobil nebude exkluzívne využívaný jednou osobou, ale viacerými. V  podstate pôjde o obdobnú službu, ako je bikesharing, teda zdieľanie bicyklov.

Čo sa týka vodičského oprávnenia, tak ako v úvode sme písali, vo viacerých krajinách Európy nebude potrebné k vedeniu tohto automobilu žiadna licencie či vodičské oprávnenie. Druhým dychom však treba dodať, že vo viacerých krajinách povinnosť vodičského oprávnenia závisí od objemu motora. Inými slovami, zatiaľ čo vo Francúzsku si za volant bude môcť sadnúť každá osoba staršia ako 14 rokov, tak napríklad v iných regiónoch tomu tak nemusí byť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close