BezpečnosťSpravodajstvo

Citlivý obsah a dáta z vášho smartfónu môžu byť ohrozené bez toho, aby ste o tom vedeli. Toto sú najčastejšie znaky, že niečo nie je v poriadku

Pravdepodobne veľmi dobre poznáte  prehriatie batérie. Horúce batérie ostávajú problémom, pokiaľ ide o smartfóny. Možno ste dokonca navštívili svojho operátora a pýtali sa na problém, no vo väčšine prípadov vám bude jednoducho povedané, že je to dnešný štandard pre smartfóny. Prečo je ale váš smartphone tak horúci?

Ako zistíte, že niečo nie je v poriadku

Vďaka mnohým aplikáciám a spotrebe veľkého množstva dát bude váš telefón teplejší, ale to by nemalo stačiť na to, aby Vám alebo okoliu spôsobilo prehriatie akúkoľvek škodu na majetku či zdraví. Horúca batéria však môže byť aj znakom nakazenia mobilného telefónu. Nepozvaný softvér by mohol byť spustený na pozadí a tým by mohol niekto získať ľahký prístup k vašim dátam. Škodlivý softvér totižto používa prístup k vašim údajom a odosiela tieto informácie na externý zdroj. Rovnako musíte vziať na vedomie aj iné dôvody, prečo by mohlo byť vaše mobilné zariadenie horúce. Dôvodom môže byť napríklad spustenie väčšieho množstva aplikácii naraz či pripojenie k inému zariadeniu pomocou Bluetooth.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je však nevyhnutné, aby ste presne vedeli, čo je vo vašom telefóne, najmä aplikácie bežiace na pozadí. Ak ste ich nenainštalovali vy, mohli by byť škodlivé. Jeden taký kúsok škodlivého softvéru, ktorý potrápil spoločnosť, bol vírus Hummer. Tento trójsky kôň ešte v roku 2016 nakazil za 1 deň približne 1,4 milióna zariadení so systémom Android. Odhaduje sa, že ak tvorcovia vírusov, pravdepodobne so sídlom v Číne, dostanú čo i len 0,50 USD za každé nakazené zariadenie, mohli by za 24 hodín dosiahnuť zisk viac ako 500 000 USD.

Škodlivý malware si vo väčšine nájde si cestu do zariadenia, keď užívateľ omylom stiahne podvodnú aplikáciu. Falošné verzie YouTube alebo WhatsApp možno napríklad stále nájsť na App Store.

Prvý príznakom toho, že niečo je teda zlé je vysoká spotreba energie, ktorá sa prejavuje v prehrievaní zariadenia.

 

Ďalším indikátorom, že niečo nie je v poriadku je vysoká spotreba dát. Tá dokonca môže mať dopad aj na Vaše peňaženky. Preto pri podozrení, že niečo nie je s vašim telefónom v poriadku odporúčame pozrieť si spotrebu dát vo Vašom smartfóne. Môžete tak urobiť priamo v Nastaveniach telefónu, alebo prostredníctvom aplikácií od mobilných operátorov. Dobrým príkladom je malware „Bug Swasher“, ktorý bol stiahnutý viac ako 1-miliónom používateľov. Tento software na pozadí ťažil digitálne cryptomeny čím nie len spotrebovával prenesené dáta, ale využíval aj výkon smartfónov v dôsledku čoho sa prehrievali.

Druhým najčastejším príznakom je zvýšená spotreba prenesených dát.

Tretím častým prípadom, kedy by ste mali spozornieť je, keď Vám telefón začne zobrazovať reklamy. Jedným z posledných väčších škandálov bol prípad čínskeho vývojárskeho štúdia „CooTek“, ktorého aplikácie boli stiahnuté dokopy viac ako 400 miliónov krát. Aplikácie v sebe niesli aj škodlivý software, ktorý 24 hodín po inštalácií aplikácií aktivoval reklamný plugin „BeiTaAd“, ktorý zobrazoval používateľom smartfónov nechcené reklamy. Vývojárom sa dokonca podarilo tento reklamný plugin tak zamaskovať, že ho nebolo možné identifikovať viacerými antivírovými programami.

V smartfóne sa Vám začali z ničoho nič zobrazovať reklamy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close