„Cítite, akoby ste to boli vy, kto skúma povrch Pluta“: Nové zábery z New Horizons ukazujú zvláštnu podobnosť so Zemou

Americká NASA zverejnila nové zábery trpasličej planéty, ktoré sú pre vedcov "zlatou baňou".

Nové zábery z Pluta vyrážajú dych
Zdroj: NASA

Pluto bolo kedysi deviatou planétou Slnečnej sústavy, no v roku 2006 o svoj status planéty prišla. Hoci sa s týmto rozhodnutím nestotožnil úplne každý, vôbec to neovplyvnilo vedecký záujem o túto dnes už trpasličiu planétu.

Misia New Horizons odštartovala v roku 2006 a k trpasličej planéte sa dostala v roku 2015. Po prílete do sústavy trpasličej planéty a jej mesiaca Charon začala sonda s intenzívnym pozorovaním tohto kozmického telesa. Najnovšia várka záberov prináša dychberúci pohľad na hory a prúdy zamrznutého dusíka spolu s tajomnou žiarou planetárnej atmosféry, píše portál NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zábery zachytila širokouhlá kamera Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera a ponúkajú nám pohľad na svet, ležiaci na kraji Slnečnej sústavy. Na záberoch sa dostáva do popredia členitý terén trpasličej planéty spolu so žiarou atmosféry. Región na fotografii má priemer približne 1 250 km.

Nové zábery z Pluta vyrážajú dych
Zdroj: NASA

„Vďaka týmto záberom sa ocitáte priamo na povrchu Pluta, akoby ste to boli vy, kto skúma terén tejto trpasličej planéty“, vyjadril sa Alan Stern, podieľajúci sa na misii New Horizons.

Podobnosť so Zemou

Nielenže sa ku nám dostávajú zábery, ktoré len tak niekde neuvidíte, fotografie znamenajú pre vedcov doslova zlatú baňu. Z nich sa dokážu dozvedieť detaily o zložení atmosféry, kopcov, ľadovcov, ale aj rovín Pluta. Čo sa týka dusíkovej atmosféry trpasličej planéty, zábery odhaľujú viacero vrstiev, prenikajúcich až do výšky sto kilometrov nad povrchom. Na záberoch možno vidieť minimálne jednu vrstvu vytvárajúcu hmlu blízko k povrchu planéty.

„Hmla zachytená na zábere, je nielen vizuálne pôsobivá, no naznačuje nám, že sa môže počasie Pluta meniť každý deň, rovnako ako u nás na Zemi,“ vyjadril sa Will Grundy z tímu New Horizons.

Nové zábery poukazujú na existenciu hydrologického cyklu na povrchu planéty. Tento proces je mimoriadne podobný tomu, čo poznáme na Zemi, no namiesto vody Pluto pracuje s dusíkom. Jasné roviny sú podľa odhadov vedcov pokryté dusíkovým ľadom, ktorý sa môže vyparovať a následne padať o čosi východnejšie. Zábery zároveň odhaľujú ľadovce smerujúce k rovine s názvom Sputnik Planum. Tieto štruktúry sa podobajú na tie, ktoré môžeme nájsť v Grónsku a na Antarktíde.

Nové zábery z Pluta vyrážajú dych
Zdroj: NASA

Vedci priznávajú, že nečakali objav ľadovcových cyklov založených na dusíku, ktoré fungujú v mrazivých podmienkach vonkajšej Slnečnej sústavy. Vedci tento cyklus prirovnávajú k hydrologickému cyklu na Zemi, ktorý udržiava polárne čiapočky planéty. U nás sa voda vyparuje z oceánov v polárnych oblastiach padá ako sneh a nakoniec vytvorí ľadovce, ktoré sa opäť dostávajú do morí a oceánov. V tomto sa Pluto prekvapivo podobá na našu Zem a vedci vôbec nečakali, že na niečo také natrafia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre