Čistíte RAM pamäť svojho smartfónu často? Pozrite sa na dôvody, prečo by ste to nemali robiť!

Aplikácie pre čistenie pamäte RAM nám môžu v konečnom dôsledku viac priťažiť ako pomôcť. Systém si pamäť vyčistí aj sám.

RAM pamat v smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Pred niekoľkými rokmi sa medzi širokou verejnosťou začalo šíriť mýľne tvrdenie, ktoré vravelo, že čím viac pamäte RAM máme, tým je náš smartfón rýchlejší a plynulejší. Za týmto účelom si používatelia začali kupovať smartfóny s väčšou pamäťou RAM aj keď v tej dobe sme si príliš nepomohli. Rozprávame sa o časoch, kedy boli 2 či 3GB pamäte štandardom a kto mal 4GB, vlastnil „najvýkonnejší“ smartfón. Práve preto si množstvo ľudí začalo inštalovať aplikácie pre čistenie tejto pamäte a následne sa snažili z nej odstrániť čo najviac súborov. Mnoho takýchto ľudí to robí aj dodnes aj keď buďme k sebe úprimní, nerobia úplne najlepšie. A prečo tomu tak je? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com.

Čistenie pamäte RAM nie je najlepším riešením

Na úvod by sme si mali asi spomenúť, k čomu vlastne máme pamäť RAM v našom smartfóne. Našou úlohou totiž nie je udržiavať ju permanentne čistú, aby náš smartfón zvládal náročnejšie úkony. Táto pamäť totiž slúži k tomu, aby si ju spravoval systém nášho zariadenia a využíval ju v takej miere, v akej ju potrebuje. Práve preto nie je úplne najlepšie inštalovať si do zariadenia rôzne aplikácie pre čistenie tejto pamäte. A už vôbec by sme nemali neustále vypínať a odstraňovať aplikácie z pamäte RAM. Náš smartfón si dokáže zmenežovať všetko sám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by teda náš smartfón narazil na problém s nedostatkom pamäte RAM, nejaké to miesto si sám uvoľní na úkor nevyužívaných či menej potrebných procesov. Nemusíme sa teda starať o uvoľňovanie pamäte manuálne. Dokážeme tak nášmu smartfónu skôr uškodiť ako pomôcť.  A nie, nebude výkonnejší, ak si po každom použití smartfónu aktivujeme aplikácie na čistenie pamäte RAM. Aj keď ide o mýlnu domnienku, mnoho používateľov smartfónu si to stále myslí.

Treba však uviesť, že prečistenie RAM pamäte z času na čas telefónu neuškodí a môže pomôcť. Jej pravidelné čistenie nie je však potrebné. Rovnako treba uviesť, že potom ako vymažeme RAM pamäť a opäť spustíme nejakú aplikáciu, tak tá sa musí spustiť na novo. Znamená to, že namiesto okamžitého spustenia aplikácie, môže jej spustenie trvať nejakú tú sekundu na viac. Rovnako treba uviesť, že naštartovanie aplikácie si vyžaduje aj viac energie.

Potrebujeme viac pamäte pre náročnejšie úkony?

Ak si myslíte, že dnes potrebujeme 12 či 16GB pamäte RAM pre náročnejšie úkony v smartfóne, pravdu máte len sčasti. Takéto hodnoty pamäte sú vhodné pre herné smartfóny a na využívanie najnáročnejších aplikácií. V žiadnom prípade však nepotrebujeme takéto vysoké hodnoty pre bežné využívanie smartfónu. Štandardom je dnes 6GB, prípadne 8GB pamäte RAM, ktoré nám skvele postačí aj na hranie niektorých náročnejších hier. Nemusíme mať však celú hodnotu pamäte prázdnu, aby náš smartfón bežal plynulo.

V neposlednom rade by sme vás radi odplašili od aplikácií, ktoré sľubujú čistenie pamäte RAM. V skutočnosti neslúžia na jej čistenie tak úplne. Áno, dokážu ju uvoľniť, no ako sme si už vyššie dokázali, nie je to potrebné a možno je to až škodlivé. Navyše tieto aplikácie zaberajú miesto na našom úložisku a rovnako využívajú časť našej pamäte RAM. Aký paradox, však? Aplikácia pre čistenie operačnej pamäte tak dokáže túto pamäť zaberať, čím nie je zrovna najlepším nástrojom na využívanie. Čistenie tejto pamäte by sme teda na vašom mieste nechali na samotnom smartfóne, ktorý si dokáže všetko zariadiť sám.

Čistíte pamäť RAM aj vy vo vašom zariadení? A koľko takejto pamäte máte k dispozícii? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre