SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Vedci veria, že našli spôsob ako stabilizovať fúznu reakciu. Sme tak o krok bližšie k „neobmedzenej“ čistej elektrickej energii

Jadrové reakcie, ktoré doslova nabíjajú naše Slnko, by mohli byť zdrojom takmer neobmedzenej elektrickej energie. O napodobenie tohto procesu v podmienkach Zeme sa snažia vedci už dlhú dobu. Avšak aktuálne najväčšou prekážkou získania „neobmedzenej“ energie pre nich ostáva nájsť spôsob ako stabilizovať prehriatú plazmu v reakciách tavenia. Všetko by sa však čoskoro mohlo zmeniť.

Sme o krok bližšie k neobmedzenému zdroju energie

Vedci a pracovníci Princetonskej univerzity a ministerstva energetiky (DOE) si myslia, že našli novú techniku ako je možné stabilizovať procesy prebiehajúce v plazme. S prvými ostrými testami sa chystajú začať v roku 2025.

Odpoveďou na stabilizáciu procesov sú „rádiofrekvenčné vlny“

Ich výskum uverejnený v žurnáli Physical Review Letters pracuje s typom štruktúry v plazme, ktorý vedci nazývajú „magnetické ostrovy“. Tieto magnetické ostrovy môžu spôsobiť narušenie plazmy čo vo výsledku nie len že narušuje samotné fúzne experimenty, ale dokonca poškodiť aj reaktor.

Výskumníci však zistili, že „bombardovaním“ plazmy s rádiofrekvenčnými vlnami pri vytváraní malých výkyvov teploty by ich mohli stabilizovať a zároveň zastaviť pri tvorbe nebezpečných magnetických ostrovov.

„Existuje obava, že sa ostrovy stanú veľkými a spôsobujú narušenia v ITERe, (pozn. redakcie: ITER je magneticky ohraničovaná fúzia)“ uviedol vo vyhlásení Allan Reiman, výskumník z Princetonu, ktorý pracovala na novom stabilizačnom projekte. „Tieto nové efekty by mali uľahčiť stabilizáciu plazmov v ITERi.“

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pexel.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s

Tip pre vás  Vyskúšali sme Xiaomi Mi Box S. Čarovnú „škatuľku“, ktorá premení TV na multimediálne centrum Vašej domácnosti | RECENZIA
podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close