SpravodajstvoVeda a výskum

Čínsky vesmírny program hlási významný míľnik

Číne sa podarilo úspešne vypustiť opakovateľne použiteľnú kozmickú loď do vesmíru a vrátiť sa s ňou späť na Zem

Čínsky vesmírny program hlási vcelku obrovský úspech. Zatiaľ čo sme mohli v posledných mesiacoch čítať hlavne o spoločnosti SpaceX v spojitosti s raketou Falcon 9  a vesmírnej lode Crew Dragon, ktorá úspešne vyniesla na obežnú dráhu Zeme amerických astronautov a dopravila ich späť, tak najnovšie si pozornosť médií získava Čína.

Dobiehajú konkurenciu

Falcon 9 je raketou, ktorej hlavná komparatívna výhoda je v tom, že môže byť opätovne použitou. V praxi to znamená ušetrené nemalé milióny dolárov. Obdobný úspech aktuálne hlásia aj čínske média. Konkrétne sa spomína raketa s vesmírnou loďou, ktorá mala len pár dní dozadu vzlietnuť na obežnú dráhu a neskôr sa vrátila úspešne na Zem. Stať sa tak malo 4. septembra a vrátiť sa mala 6. Informuje o tom portál theverge.com, ktorý sa odvoláva na čínsku spravodajskú agentúru Xinhua.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Čína úspešne vypustila opakovateľne použiteľnú kozmickú loď zo strediska na vypúšťania satelitov Jiuquan, ktorá sa po dvoch dňoch na obežnej dráhe, 6. septembra, úspešne vrátila na miesto plánovaného pristátia.

Úspešný test predstavuje dôležitý prielom v technickom výskume čínskych opakovane použiteľných kozmických lodí, ktorý by mohol poskytnúť pohodlnejší a lacnejší spôsob cestovania tam a späť za mierovým využitím vesmíru.“ píše sa v publikovanej tlačovej správe.

Aktuálne moc informácií o tomto projekte Číny nie je dostupných. Portál TheVerge však píše, že malo ísť o loď podobnú X-37B, ktorá je približne o štvrtinu väčšia ako raketoplán Space Shuttle, ktorú využívala NASA v rokoch 1981 až 2011.

Hoci vo všeobecnosti o čínskom vesmírnom programe toho moc nevieme, tak aj napriek tomu záujem o vesmír ako taký stále narastá. Agentúra Xinhua označila tento let za „dôležitý prielom“.

V každom prípade, Čína vo všeobecnosti robí v spojitosti s vesmírom veľké pokroky. Napríklad v priebehu minulého roka sme mohli čítať o tom, že Číne sa podarilo ako prvej krajine na svete priniesť prvé rastliny na Mesiac, či preskúmať jeho odvrátenú stranu. Okrem iného Čína má v pláne najneskôr do roku 2022 vybudovať vesmírnu stanicu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close