Čínsky technologický priemysel zažije pravdepodobne ďalší šok. Bidenova administratíva plánuje nové sankcie

Bidenova administratíva má v pláne obmedziť vývoz technológií do Číny.

China vs USA
Zdroj: Pixabay.com, pngpix, Vosveteit.sk

Čínske technologické spoločnosti na čele so spoločnosťou Huawei na ex-prezidenta Spojených štátov, Donalda Trumpa, bezpochyby nebudú spomínať v dobrom. S príchodom nového prezidenta preto pre mnohé firmy svitala nádej na lepšie časy. Posledné správy, ktoré sa dostali niekoľko dní dozadu však naznačovali, že tomu tak pravdepodobne nebude. Gina Raimondo sa vyjadrila, že nevidí „žiaden dôvod“, prečo by nemali na sankčnom zozname zostať prítomné spoločnosti, ktoré tam dnes nájdeme. Stále však čakáme na oficiálne stanovisko, ktoré by prinieslo viac svetla do tejto problematiky.

Najnovšie spravodajský portál Gizchina.com odvolávajúc sa na spravodajský portál Reuters prišiel so správami, ktoré bezpochyby nepotešia mnohé čínske spoločnosti. Dôvodom je, že administratíva pod vedením Joe Bidena, pravdepodobne na Čínu ešte viac pritlačí. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pripravované sankcie majú obmedziť vývoz amerických technológií do Číny

Podľa publikovaných správ totiž na krajinu vychádzajúceho Slnka, USA plánuje zaviesť ďalšie cielené sankcie. Sankcie by sa mali dotýkať vývozu určitých dôležitých technológií smerom do Číny. Okrem iného momentálne USA nemá v pláne zrušiť zavedené clá trampovou administratívou, pokiaľ to dôkladne neprediskutujú so spojencami.

„Jedným z nich (pozn. redakcie: cieľov) je zabezpečiť, aby sme nedodávali vysoko citlivú technológiu, ktorá umožňuje napredovanie čínskych vojenských kapacít.“ mal uviesť jeden z úradníkov novej administratívy.

V súčasnosti presne nevieme povedať, ktorých technológií sa budú obmedzenia týkať a ani kedy nadobudnú platnosť. V každom prípade to však nie je dobrá správa pre čínsky priemysel ako taký. Signál, ktorý bol vyslaný zo strany USA naznačuje, že k zmierneniu napätia tak čoskoro pravdepodobne nedôjde.

Za týmito krokmi majú stáť donucovacie a nekalé praktiky Pekingu, či tvrdé zásahy v Hongkongu, ktoré sú v rozpore so základnými ľudskými právami.

Čína „nespí“, ale pripravuje sa aj na scenár bez amerických technológií

Druhým dychom však treba dodať, že Čína ako taká nespí. Ešte začiatkom tohto mesiaca obehla technologický svet správa, že 90 čínskych spoločností na čele so SMIC, Huaweiom, či Xiaomi, sa vrhá do vzájomnej spolupráce, ktorej cieľom je vybudovanie vlastného polovodičového priemyslu. Ide konkrétne o procesory, ktoré sú v súčasnosti nedostatkovým tovarom, obzvlášť pre Huawei.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre