Čínski vedci vyvinuli „chytrý obväz“, ktorý dokáže rozpoznať infekciu pomocou zmeny farby

V prípade infekcie sa z neho vypustia liečivá, ktoré budú s baktériami bojovať

obväz
Zdroj: pixabay.com

Vedcom sa podarilo vyvinúť nový druh „chytrého obväzu,“ ktorý dokáže zmenou farby prezradiť bakteriálnu infekciu a následne vypustiť správny druh liečiva. Dúfajú, že sa im touto metódou podarí bojovať proti baktériám s imunitou na antibiotiká, ale aj docieliť rýchlejšie hojenie rán.

Jedná sa o takzvanú „semafórovú“ metódu, ktorá funguje presne tak, ako jej názov napovedá. Zelená farba značí žiadne, alebo len malé množstvo baktérií. Žltá označuje baktérie, na ktoré zaberajú bežné antibiotiká a okamžite vypustí potrebné látky. Červenou sa značia baktérie, odolné voči antibiotikám a na ne bude potrebná dodatočná pomoc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
obväz
Zdroj: sciencealert.com

Čím silnejšia je farba, tým väčšia koncentrácia baktérií. Počas pokusných testoch na myšiach boli výskumníci schopní úspešne poraziť oba druhy baktérií E. coli. Ak sa objaví odolnosť voči antibiotikám, možno použiť intenzívny lúč svetla, ktorý vypustí mimoriadne reaktívnu dávku kyslíku a oslabí baktérie.

„Rozpoznanie druhu bakteriálnej infekcie a zistenie, či sa jedná o prípad odolnosti proti antibiotikám, je dôležitý faktor pri výbere spôsobu liečby. Bežné metódy detekcie sú limitované časom, dostupným personálom a drahými nástrojmi,“ píše vo výskume vedec z Čínskej akadémie vied.

Jednoduchý obväz môže všetky tieto problémy vyriešiť. Jedná sa o ľahko prenášateľný nástroj, ktorý útočí na baktérie okamžite. Nepotrebuje k tomu žiadne vybavenie, či personál. Veľkou výhodou je fakt, že obväz dokáže rozpoznať diagnózu sám a podľa toho vypustiť liečivá, ktoré sú pre danú situáciu najefektívnejšie. Zatiaľ tím vykonal len malé množstvo testov, avšak je tam veľký potenciál.

Osoba, ktorá si obväz založí, dostane okamžitú spätnú väzbu o tom, či má infekciu, alebo čo sa s ňou deje. V poslednej dobe uzrelo svetlo sveta viacero pokročilých druhov obväzov. Objavil sa obväz z  nanovlákien, ktorá „vyláka“ baktérie z tela. Taktiež vznikol obväz na popáleniny, ktorý zabraňuje šíreniu baktérií a tým znižuje riziko infekcie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre