SpravodajstvoVeda a výskum

Čínski vedci tvrdia, že vyvinuli gél, ktorý by mohol znamenať revolúciu v starostlivosti o zuby

Vedci tvrdia ,že vynašli gél, ktorý je schopný obnoviť zubnú sklovinu. Ak by to bola pravda, tak nás čaká revolúcia v starostlivosti o zuby.

Tím vedcov tvrdí, že prišli na to, ako je možné nechať znovu dorásť zubnú sklovinu. Ak je pravda čo hovoria, tak by  tak mohli posunúť starostlivosť o naše zuby míľovými krokmi dopredu. Na tému upozorňuje portál independent.co.uk.

Zubná sklovina

Zubnú sklovinu nájdeme na povrchu našich zubov, konkrétne na korunke. Jej primárnou úlohou je ochrana dentínu (resp. zuboviny), o ktorý keď prídeme, tak sa môžeme stretnúť so zvýšenou citlivosťou zubov. Zároveň so stratou zubnej skloviny ide ruka v ruka aj zvýšené riziko vzniku kazu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
zubar
Zdroj: pixabay.com

Problémom je, že ak raz prídeme o zubnú sklovinu, tak tá sa za normálnych okolností neobnoví. To je dôvod prečo sa zubní lekári tak často uchyľujú k zaplneniu medzier umelými výplňami. Zubná sklovina sa totiž skladá z minerálnej látky Smalt, ktorá je mimochodom vďaka svojej štruktúre najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Smalt je vytváraný biologicky, ale keď “dozrie”, tak sa stáva bezbunkovým, a preto nie je možná jeho obnova prirodzenou cestou.

Vedci z čínskej univerzity Jiujian hovoria, že vyvinuli špeciálny gél, ktorý je schopný podľa výsledkov výskumu uverejnených v časopise Science Advances obnoviť zubnú sklovinu. Testovaný však bol zatiaľ len na poškodených ľudských zuboch, ktoré boli odstránené z pacientov a neskôr udržiavané v špeciálnom roztoku, ktorý simuluje prostredie v ústach. K obnove zubnej skloviny údajne došlo po 48 hodinách. Vedci veria, že po testovaní na myšiach, budú môcť zahájiť prvé testovania aj na ľudských pacientoch.

K testovaniu na ľudských subjektov náš však ešte čaká dlhá cesta, ale je to minimálne dobré znamenie, že regeneratívna stomatológia by mohla byť jedného dňa skutočnosťou. O obnovu zubnej skloviny sa pokúšalo už viacero vedcov. Jedným z úspešnejších pokusov, ktorý bol realizovaný, bol pomocou použitia kmeňových buniek. Pomocou nich sa podarilo v laborátorných podmienkach vynútiť rast novej skloviny u myší a potkanoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close