Čínski vedci navrhujú nebezpečné asteroidy, ktoré by mohli prísť do kolízie so Zemou, odkloniť raketami typu Long March 5

Našťastie ide zatiaľ len o hypotézu a žiadne nebezpečenstvo nám nehrozí.

asteroid zem
Zdroj: Pixabay.com (urikyo33)

V nasledujúcich 150 rokoch sa asteroid s hmotnosťou 78 miliárd kilogramov menom Bennu dostane do vzdialenosti 7,5 milióna kilometrov od obežnej dráhy Zeme, čo je potenciálne nebezpečná hrozba, ktorá by mohla spôsobiť vážne škody. Existuje asi 1% šanca, že 100 metrov široký asteroid Bennu Zem zasiahne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najlepšou šancou na prežitie, v prípade hroziacej katastrofy, je vedieť o blížiacom sa asteroide v dostatočnom predstihu, aby som boli schopní zabezpečiť jeho odklonenie, prípadne ho zničiť. Nie je to však tak jednoduché, ako si mnohí myslia. Dnes sa vedú široké diskusia, akým spôsobom, by sme mohli možnú zrážku odvrátiť, pričom vo všeobecnosti nepanuje jednotný názor na túto tému.

Čínski vedci veria, že rakety typu Long March 5, by mohli potenciálne vyriešiť hroziace nebezpečenstvo

Čínski vedci nateraz veria, že vystrelením 23 rakiet typu Long March 5 do vesmíru, by mohli obdobný asteroid ako je Bennu, odkloniť a vyhnúť sa tak zrážke so Zemou. Vedci z čínskeho Národného centra pre vesmírnu vedu vypočítali, že týchto 23 rakiet postačí na odklonenie asteroidu z jeho dráhy o väčšiu vzdialenosť, ako je polomer Zeme. Na tému upozorňuje portál brobible.com.

V pokusoch o zabránenie zrážke asteroidu so Zemou nezaostáva ani USA

Niekedy medzi koncom roka 2021 a začiatkom roku 2022 plánuje NASA vypustiť do vesmíru cvičné robotické kozmické lode. Ich cieľom je nájsť dva asteroidy, ktoré sú relatívne blízko Zeme a zistiť, ako veľmi sa dá zmeniť ich trajektória. Medzitým NASA už vyslala kozmickú loď OSIRIS-REx sledujúcu asteroid Bennu ešte v roku 2016. Po štarte z Floridy sonda v októbri minulého roka urobila niekoľko fotografií asteroidu vzdialeného viac ako 330 miliónov kilometrov od Zeme, ako aj úspešne pristála na asteroide a nabrala viacero vzoriek z jeho povrchu. Dnes je kozmická loď na spiatočnej ceste, pričom sa očakáva, že sa na Zem vráti 24. septembra 2023.

USA okrem iného pracuje aj na projekte s názvom HAMMER, ktorého cieľom je vyslať na potenciálne nebezpečné asteroidy, jadrové zbrane, ktoré by mohli mať väčší kinetický dopad, ako čínske rakety.

Zatiaľ čo USA plánujú v malom rozsahu otestovať ničenie intergalaktických asteroidov, Čína ide na to vo veľkom a nič nenecháva na náhodu. Čínski vedci chcú údajne vyslať do vesmíru najväčšie rakety (Long March 5) na účely ničenia medzigalaktických asteroidov a to nielen jednu alebo dve, ale dokonca viac ako 20. Podľa odhadov, americké úrady by potrebovali na zrealizovanie takéhoto plánu, vedieť o potenciálne zrážke s asteroidom najmenej 25 rokov dopredu, zatiaľ čo Čína len 10.

Vesmírny výskumník na pekinskej univerzite Tsinghua pre South China Morning Post uviedol, že konkurencia medzi Čínou a USA pomôže urýchliť vývoj vhodnej technológie, ktorá by bola schopnou odvrátiť hroziace nebezpečenstvo.

Kľúčová misia DART

V závere však treba povedať, že dnes ešte presne nevieme povedať, ako sa zachová potenciálne nebezpečný asteroid, ak by sme na neho vyslali rakety, prípadne by sme mu dali do cesty iný objekt. V priebehu budúceho roka, by sme mohli mať však prvé údaje, ktoré by nám mohli pomôcť nájsť žiadané odpovede. Dôvodom je misia DART, za ktorou stojí NASA (pozn. redakcie: Double Asteroid Redirection Test), počas ktorej do jedného z menších asteroidov plánovane vrazí objekt. Ide o pokus, prostredníctvom ktorého chcú vedci zistiť, čo sa vlastne s asteroidom stane, keď naňho pošleme raketu, prípadne mu do cesty postavíme iný objekt.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre