SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Čínska spoločnosť si dala patentovať „Režim opitosti“ pre smartfóny. Chce zabrániť zbrklým reakciám, keď sme opití

Green Electronics chce zabrániť opitým používateľom smartfónov, aby nereagovali zbrklo potom, ako skonzumovali viac alkoholu, ako zvládnu.

Spoločnosť Green Electronics, jedna z menších softwarových čínskych spoločností, si dala patentovať celkom zaujímavý režim, ktorý by mal nájsť uplatnenie v smartfónoch. Ide konkrétne o režim „Drunk Mode“, teda režim opitosti. Myšlienka tohto patentu spočíva v tom, že vývojári chcú predísť tomu, aby používatelia v stave, keď nie sú schopní triezvo rozmýšľať, robili otázne rozhodnutia. Na tému upozorňuje portál androidauthority.com.

Nejde len o ďalšiu aplikáciu

Drunk Mode nie je bežnou aplikáciou tohto druhu, ktorých nájdeme v obchode Google Play stovky. Na rozdiel od konvenčných aplikácií, Gree chce tento režim priamo integrovať do operačného systému namiesto toho, aby išlo len o ďalšiu aplikáciu.

Podľa publikovaných správ jednou zo základných funkcií tohto režimu je blokovanie niektorých „bežných“ funkcií, či aplikácií. Cieľom je, aby ste napríklad zo seba na sociálnych sieťach neurobili „totálne pako“ potom, ako ste si skonzumovali viac alkoholu, ako znesiete.

Spoločnosť si fungovanie tohto režimu predstavuje tak, že používateľ označí „zakázané“ aplikácie, s ktorými nechce pracovať v čase, kedy je opitým. Rovnako tiež bude musieť nastaviť verifikačné pravidlo, či je triezvym, aby mohol s aplikáciami neskôr pracovať. Potom, ako sa používateľovi zapne tento režim, tak neskôr, aby odblokoval aplikácie, tak bude musieť vykonať verifikačný test, či je triezvym.

Okrem iného tento špeciálny režim má zjednodušiť prácu so zariadením a to prostredníctvom zmeny UI rozhrania systému, keď je aktívnym. Napríklad zjednoduší ponuku menu, zväčší ikony a podobne.

Dôležité bude, ako bude algoritmus schopný identifikovať opitosť

Dnes však nie je celkom jasné na základe akých pravidiel, by mal tento režim na konci dňa presne fungovať. Na druhej strane treba povedať, že v minulosti sme mohli vidieť viacero algoritmov schopných identifikovať opitosť používateľa mobilného zariadenia. Za týmto účelom smartfóny využívali existujúce senzory v zariadení. Pomocou týchto senzorov dochádzalo napríklad k meraniu chôdze. Napríklad ako používateľ zrýchľoval pohyb, ako držal stabilitu tela počas chôdze a podobne. Inými slovami, ak by Gree implementovalo podobný algoritmus do nimi vyvíjaného režimu, tak by mohlo ísť o celkom zaujímavú funkciu.

Na druhej strane však treba povedať, že dôležité bude aj to, aké výnimky budú v tomto režime fungovať. Dôvodom je, že môže byť potenciálne aj nebezpečným, a to napríklad v prípade úrazov.

V každom prípade ide o zaujímavý nápad, ktorý by bol bezpochyby v mnohých prípadoch používateľmi vítaným, a to hlavne, keď „sme pod obraz“.

Čo hovoríte vy na takýto režim, uvítali by ste ho?

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close