SpravodajstvoVeda a výskum

Čínska misia Tianwen-1 priniesla nové zábery na červenú planétu Mars

Fotografie zachytila kamera s vysokým rozlíšením.

Čínska misia Tianwen-1 sa momentálne nachádza na obežnej dráhe okolo Marsu. Už na začiatku februára sa ku nám dostali zábery z červenej planéty, avšak nedávno vydala čínska vesmírna agentúra CNSA (pozn. redakcie: Chinese National Space Administration) sériu záberov s vysokým rozlíšením, ktoré nám ukazujú krásy tejto planéty, píše portál IFLScience.

Misia sa pripravuje na pristátie svojho rovera, avšak v tejto dobe sonda krúži na obežnej dráhe Marsu a jej úlohou je preskúmať región, kde má rover pristáť. Zachytila preto zábery pomocou kamery s vysokým rozlíšením. Na týchto záberoch môžete vidieť povrch Marsu z výšky od 330-350 km. Na farebnej fotografii je zachytený severný pól Marsu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové zábery červenej planéty

Čiernobiele obrázky majú rozlíšenie 7 metrov, čo znamená, že dokážu rozlíšiť objekty, ktoré sa nachádzajú 7 metrov od seba. Vďaka tomu môže kamera zachytiť detailné zábery kráterov, ale aj pieskových dún. Kráter, zachytený na obrázku, má priemer 620 metrov.

Mars
Zdroj: CNSA

Sonda bude obiehať okolo Marsu najmenej tri mesiace, než sa pokúsi Čína pristáť s roverom. Potvrdila to aj vesmírna agentúra CNSA. Rover by podľa predbežných odhadov mohol pristáť na povrchu planéty niekedy v máji, alebo júni tohto roku. Pristane do regiónu Utopia Planitia, ktorý sa nachádza v najväčšom kráteri v celej Slnečnej sústave, v kráteri Utopia.

Zároveň pôjde o najrýchlejší rover na povrchu Marsu, ktorý sa bude pohybovať rýchlosťou 200 metrov za hodinu. Pre porovnanie, rover Curiosity sa pohybuje rýchlosťou 140 m/h a nový rover Perseverance pôjde rýchlosťou 152 m/h. Ešte pred pristátím samotného roveru bude sonda Tianwen-1 starostlivo monitorovať pristávacie miesta a skúmať počasie na Marse, aby sa potom mohol vybrať ideálny čas, kedy rover zosadne na povrch.

Mars
Zdroj: CNSA

Čínska vesmírna agentúra dáva do pozornosti, že ich misia je 46. svetovou misiou, ktorá sa vydala na Mars. Zo všetkých týchto misií bolo úspešných len 19. Ak by bolo pristátie čínskeho roveru úspešným, Čína by sa stala druhou krajinou, ktorá úspešne pristála s roverom na Marse.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close