Čínska misia Tianwen-1 dorazila k Marsu: Priniesla neuveriteľné zábery planéty

Čínska vláda zverejnila dve videá, ktoré odhaľujú krásu červenej planéty

Tianwen-1
Zdroj: YouTube(SciNews)

Tento týždeň priletela k Marsu čínska misia Tianwen-1 a pri tejto príležitosti uverejnili video, na ktorom môžete vidieť raketu na obežnej dráhe červenej planéty, píše portál Space.

Video je zložené z niekoľkých záberov, ktoré raketa vyhotovila počas spomaľovacieho manévru, ktorý jej umožnil vstúpiť na obežnú dráhu. Výsledkom sú dve scény, ktoré môžete na videu vidieť. Na prvom videu môžete vidieť Mars, ktorý pomaly vstupuje do záberu a taktiež je vidieť hranicu marťanskej atmosféry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Taktiež sú vidieť krátery na Marse a otrasy solárneho panela, spôsobené bežiacimi motormi. Na ďalšom videu môžeme vidieť rovnako úchvatné zábery. Čínska národná vesmírna administrácia tvrdí, že zábery boli vyhotovené niekoľkými kamerami, ktoré slúžia na monitorovanie rakety. Pomocou nich môže tím vedcov dohliadať na to, či sa vysunuli solárne panely. Kamery môžu byť taktiež využité na monitorovanie iných udalostí. Kamery zhotovili jeden záber za tri sekundy a v tomto pokračovali približne hodinu a pol. Výsledné video, ktoré môžete vidieť má snímkovú frekvenciu 10 obrazov za sekundu.

Priebeh misie

Misia Tianwen-1 je prvou nezávislou medziplanetárnou misiou čínskej vlády. Ak by sme chceli preložiť jej názov, Tianwen znamená „otázky k nebu.“ K planéte Mars sa sonda dostala po 202 dňoch a prekonala 475-miliónov km. Samotná misia pozostáva z modulu, ktorý ostane na obežnej dráhe a roveru, ktorý sa pokúsi o pristátie na planéte až v máji, alebo júni. Zatiaľ má modul na obežnej dráhe dostatok času na to, aby zmapoval pristávacie miesto. To sa nachádza v regióne nazvanom Utopia Planitia.

Po pristátí bude 240-kg rover skúmať marťanskú pôdu, ale pátrať bude aj po ľade, ktorý by sa mohol nachádzať pod povrchom planéty, pomocou špeciálneho radaru. Na palube rovera sa nachádza aj panoramatická kamera, ktorá je podobná tej, ktorá sa nachádza na palube rovera Yutu-2. Ten momentálne skúma odvrátenú stranu Mesiaca.

Rover bude skúmať planétu pomocou vyspelých vedeckých inštrumentov, kamier so stredným a vysokým rozlíšením, ale aj radarom, ktorý mu umožní nazrieť pod povrch planéty

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre