SpravodajstvoVeda a výskum

Číne sa podarilo v rámci misie Chang’e-4 vypestovať na Mesiaci bavlnu

Čína hlási ďalší úspech v rámci misie Chang'e-4, ktorej cieľom je preskúmať odvrátenú časť Mesiaca. Podarilo sa jej na Mesiaci vypestovať bavlnu.

„Čína sa oficiálne pustila do skúmania odvrátenej strany Mesiaca“, tak takto zneli titulku viacerých médií koncom minulého roka. Čína sa totiž v decembri pustila do ambiciózneho projektu “Chang’e-4”, ktorého cieľom je hlbšie preskúmanie odvrátenej časti Mesiaca, vrátane zistenia možnosti rastu rastlín na jeho povrchu. Portál digitaltrends.com prišiel so správami, ktoré hovoria o ďalšom úspechu tejto misie.  Konkrétne o tom, že  Číne sa podarilo na povrchu Mesiaca vypestovať  bavlnu.

Po prvýkrát sa podarilo dopestovať rastlinu na Mesiaci

Bavlna je jedným z niekoľkých organizmov obalených v mini biosfére vážiacej iba 2,6 kg s tlakom 1 atmosféry, ktorá sa nachádza na povrchu sondy. Organizmy sa síce nachádzajú v prostredí podobnom Zemskému, zároveň ale musia „bojovať“ s vesmírnou radiáciou a mikrogravitáciou.

Tím vedcov vybral päť biologických druhov, ktoré vyslal na Mesiac: semená bavlny, zemiakov, arábovky, droždia a vajíčka ovocných mušiek. Väčšina z nich rýchlo uhynula, ale bavlna sa prekvapivo chytila a dokonca z nej vyrástol nie jeden, ale dva lístky. Aj keď rastliny rástli na ISS už predtým, po prvýkrát v histórii sa podarilo vypestovať rastlinu aj na Mesiaci.

Bavlna na mesiaci
Zdroj: digitaltrends.com, ilustračný obrázok

Napriek všetkému úsiliu a vytrvalosti bavlny, lístky uhynuli počas jedného lunárneho dňa, ktorý je ekvivalentom dvoch týždňov na Zemi. Počas lunárnej noci teploty na Mesiaci padajú prudko dolu a bez externého ohrievania sú organizmy ponechané na umrznutie. Pre tento test sa ale čínski vedci rozhodli pokračovať v pokuse niekoľko mesiacov. Pôvodne chceli vedci vyslať do vesmíru žiť živočíchy, konkrétne korytnačku. Kyslík by ale v tomto prípade vydržal pre ne iba 20 dní.

V budúcnosti chcú čínski vedci poslať na mesiac komplexnejšie organizmy vrátane zvierat. Šancu budú mať budúci rok s misiou Chang 6.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky