Čína zavádza nové pravidlá. Chce zabrániť šíreniu falošných správ vytvorených pomocou umelej inteligencie

Od 1. januára 2020 budú musieť byť všetky správy vytvorené umelou inteligenciou v Číne označené. V inom prípade sa bude jednať o trestný čin.

china spravy vytvorene AI
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk

Čínsky úrad pre reguláciu  oznámil nové pravidlá týkajúce sa spravovania audiovizuálnych príspevkov na internete. Zakazujú publikovanie a  distribúciu „falošných správ“ vytvorených pomocou virtuálnej reality, alebo umelej inteligencie.

Tieto obsahy musia byť viditeľne označené a  akékoľvek nedodržanie pravidiel sa bude rátať ako trestný čin. Uviedol to na svojej stránke čínsky úrad pre administráciu kyberpriestoru (CAC). Nové pravidlá nadobudnú platnosť od 1. januára 2020.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

CAC vyzdvihla technológiu deepfake a problémy s ňou spojené. Deepfake využíva umelú inteligenciu na vytvorenie realistických záberov cudzej osoby. Na videách, kde je táto technológia použitá dotyčná osoba hovorí niečo, čo v  skutočnosti vôbec nepovedala.

„Jedná sa o narušenie národnej bezpečnosti, sociálnej stability a  poriadku,“ píše sa na stránke CAC.

Čína taktiež uvažuje o  postavení tejto technológie mimo zákon. V septembri sa objavila na trhu nová aplikácia ZAO, ktorá umožnila vymeniť si tváre s celebritami, športovcami a inými osobami, pomocou deepfake. Hneď po vydaní zaznamenala milióny stiahnutí.

Taktiež sa okamžite objavili obavy z  narušenia súkromia,  k čomu sa ZAO okamžite vyjadril. Ospravedlnili sa za vzniknuté obavy a dodali, že aplikácia nezbiera žiadne dáta o tvárach svojich používateľov. Najpoužívanejšie streamovacie služby v Číne sú Tencent Video, Youku a iQIYI. Platformy na uverejňovanie krátkych videí sú Kuaishou a Douyin.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre