fbpx
Spravodajstvo

Čína spustila doteraz najväčší a najvýkonnejší teleskop, FAST. Pomocou neho chcú vedci odhaliť mimozemský život

S priemerom pol kilometra a 2.4-krát väčšou citlivosťou, než ktorýkoľvek teleskop na Zemi, nazrieme do neprebádaných končín vesmíru

V sobotu, 11. januára, Čína oficiálne uviedla do prevádzky gigantický rádiový teleskop, ktorý je určený na „lov mimozemšťanov.“ Od ukončenia výstavby v roku 2016 ho až do dnešnej doby testovali a vylaďovali všetky muchy. Teleskop FAST (pozn. redakcie: Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) prekonal svetový rekord ako najväčší jedno-tanierový teleskop, s priemerom až pol kilometra.

Keďže už je teleskop funkčný a hlavne otvorený pre vedcov z celého sveta, astronómovia budú môcť prebádať nové kúsky vesmíru a možno odhaliť známky mimozemského života. Spustený mal byť už v októbri, no hoci mal za sebou pár úspešných testov, ani zďaleka nebol pripravený.

Všetky technické ukazovatele naznačujú, že teleskop buď dosiahol, alebo prekonal nastavené míľniky v jeho systémoch. Prijímacia časť teleskopu sa rovná približne 30 futbalovým ihriskám a nachádza sa v juhozápadnej Číne, v provincii Guizhou.

„Jeho výkon potiahne celý svet dopredu,“ vyjadril sa Shen Zhulin, z úradu pre národný rozvoj.

Počas testovacej fázy sa podarilo teleskopu FAST odhaliť 102 nových pulzarov (pozn. redakcie: špeciálny typ rotujúcej neutrónovej hviezdy), čo je viac, než ich v rovnakom časovom rozpätí objavili vedci z USA a Európy dokopy. Ide taktiež o 2.5-krát citlivejší teleskop, než je ktorýkoľvek iný teleskop na Zemi a bude mať štvornásobne väčší dosah. To znamená, že vedci budú schopní objaviť nové planéty, či hviezdy, ale aj preskúmať nové, doteraz neprebádané kúty vesmíru.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close