HuaweiSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Čína spúšťa komerčnú 5G sieť, ktorá sa radí medzi najväčšie na svete. Sieť mala byť pôvodne spustená až budúci rok

Čína jednoducho vie ako poriadne nakopnúť svojich domácich výrobcov

Svetový líder v technológiách a zároveň najväčší trh so smartfónmi oficiálne spúšťa svoju komerčnú 5G sieť, ktorá sa ihneď radí medzi najväčšie na svete.  Reč je o Číne, respektíve o 3 najväčších mobilných operátoroch, ktorí sú ale vlastnení priamo štátom. Ultrarýchla sieť najnovšej generácie je už v týchto dňoch dostupná v prvých veľkých mestách a aglomeráciách, informovala agentúra Xinhuanet.com.

Neočakávane rýchly štart vo veľkom merítku

Pôvodný plán odštartovania komerčnej 5G siete bol nastavený na rok 2020, no čínski mobilní operátori China Unicom, China Telecom a China Mobile to stihli oveľa skôr, ako sa čakalo. Už v polovici októbra mali operátori funkčných 11 859 5G staníc, ktoré pokrývajú viac ako 50 veľkých miest. Ambície operátorov sú však oveľa väčšie, keďže ich plánom je do konca tohto roka aktívne prevádzkovať viac ako 130 000 5G staníc po celej krajine.

Pomerne prijateľné ceny

I keď je 5G technológia iba v plienkach a aktuálne ide o naozaj drahú záležitosť, čínski mobilní operátori nastavili pomerne zaujímavú cenovú politiku, ktorou si môžu získať doslova desiatky miliónov zákazníkov po celej krajine. Pre predstavu, operátor China Unicom aktuálne ponúka paušál s 30 GB dát, 500 minútami a rýchlosťou 500 Mbps za zhruba 16,50 eur po prepočte z čínskych jüanov. Prípadní záujemcovia o väčšiu porciu dát a vyššie rýchlosti si však priplatia nemalé peniaze. Balík s 300 GB dát, 3 000 minútami a rýchlosťou až 1 Gbps totižto vychádza na zhruba 76 eur.

Odhady analytikov hovoria za všetko

Čína je bezpochyby najväčší, no zároveň najmodernejší mobilný trh, čo sa potvrdí aj pri adaptácii 5G technológie. V krajine sa pred nástupom 5G prihlásilo viac ako 10 miliónov záujemcov o tieto služby, pričom toto číslo bude rapídne narastať. Podľa Sihan Bo Chen-a, riaditeľa GSMA Greater China, bude v roku 2025 v Číne viac ako 600 miliónov odoberateľov 5G, čo bude predstavovať zhruba 40 percent z celosvetového počtu používateľov 5G.

A čo tieto odhady a čísla predstavujú? Plán a ambície Číny sú pomerne jasné a z jej strany aj logické. Urýchľovaním dopytu po 5G technológii Čína neustále tlačí na vývoj najmodernejších technológií, za ktorými stoja spoločnosti ako Huawei a ZTE, ktoré sídla v Číne. Nepriamo sa ale tlačí aj na čínskych výrobcov smartfónov, ktorí pôjdu v budúcich rokoch raketovou rýchlosťou navrch. Slovíčko na záver – áno, Čína naozaj vie byť technologickým lídrom budúcnosti ako aj súčasnosti a nástup 5G je toho skvelým príkladom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close