Čína rozširuje program na modifikáciu počasia. Okolité krajiny sú v pozore

Čína má údajne v pláne rozšíriť svoj program na umelú zmenu počasia

pocasie burka dazd
Zdroj: Pixbay.com (bogitw)

Pre mnohých z nás je Čína skôr „fabrikou“, ako lídrom v oblasti vývoja nových technológií. Opak je však pravdou. Len pár dní dozadu sme mohli čítať o „umelom Slnku“ a najnovšie, plátky médií zaplňuje ďalšie správa. Tentokrát ide však o technológiu, ktorej cieľom je ovplyvnenie počasia. 

Zlé počasie? Čína ho „zmení“

Zle počasie mnohým z nás bezpochyby už veľakrát zmenilo plány. Čína však má riešenie, ktoré by mohlo zmeniť počasie podľa toho, aké práve potrebuje. Nie je žiadnym tajomstvom, že v súčasnosti existuje viacero systémov využívajúcich takzvané technológie mrakového výsevu, resp. systémy, ktoré strieľajú molekuly striebra do neba, aby urýchlili kondenzáciu a tvorbu mrakov. Existujú v menšej, či väčšej miere už celé desaťročia a pre Čínu nie sú neznámymi. Krajina dokonca túto technológiu už viackrát použila aj v praxi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spravodajský kanál CNN však upozorňuje na to, že Čína chce do roku 2025 rozšíriť existujúci program, ktorý by bol schopným ovplyvniť počasie na ploche o rozlohe 5,5-milióna štvorcových míľ, teda 8,85 milióna štvorcových kilometrov. Len pre zaujímavosť, ide o plochu, ktorá je rozlohou väčšou ako India, ktorá sa rozprestiera na ploche ~3,3 milióna štvorcových kilometrov. Inými slovami, ide o tak veľkú plochu, že ovplyvňovanie počasia na tak veľkom území v jednom momente, by mohlo potenciálne narušiť životné prostredie.

Okrem iného za spomenutie stojí povedať, že umelá zmena počasia by mohla vyvolať potenciálne konflikty s okolitými krajinami vrátane Indie, ktorého poľnohospodárstvo sa spolieha na monzúnové obdobie, ktoré sa už stalo nepredvídateľným v dôsledku klimatických zmien, čo vedie odborníkov v tejto krajine k obavám, že Čína môže využiť svoju schopnosť ovládať dážď a sneženie ako zbraň.

„Nedostatok náležitej koordinácie aktivít na úpravu počasia (môže) viesť k obvineniam z „krádeže dažďov“ medzi susednými regiónmi,“ uzatvárajú vedci z Národnej taiwanskej univerzity v článku zverejnenom v roku 2017 v Geofore.

CNN ďalej píše, že prípadný úspech tohto projektu, by mohol Čínu popohnať k prijatiu ambicióznejších projektov geoinžinierstva, najmä preto, že krajina trpí dopadmi zmeny podnebia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre