HuaweiSpravodajstvo

Čína reaguje na stanovisko FCC: „Prestaňte utláčať čínske spoločnosti…“

Čína reaguje na stanovisko FCC, ktoré vrhá na Huawei a ZTE zlé svetlo

V priebehu včerajšieho dňa sme Vás informovali o tom, že FCC oficiálne označilo čínskeho technologického giganta, spoločnosť Huawei spolu so ZTE za národnú bezpečnostnú hrozbu (pozn. redakcie: FCC je Federálny úrad pre komunikáciu Spojených štátov).  FCC vo svojom vyhlásení konkrétne uviedlo:

„…na základe drvivej váhy dôkazov predsedníctvo označilo Huawei a ZTE ako národné bezpečnostné riziko pre americké komunikačné siete – a pre našu budúcnosť 5G,“ povedal predseda FCC Ajit Pai. „Obidve spoločnosti majú úzke väzby na Čínsku komunistickú stranu a čínsky vojenský aparát a obe spoločnosti vo všeobecnosti podliehajú čínskym zákonom, ktoré ich zaväzujú k spolupráci so spravodajskými službami krajiny…“

Čína už medzičasom stihla na obvinenia reagovať

Čína už medzičasom stihla reagovať na tieto závažné obvinenia. Upozorňuje na to portál globalnews.ca, ktorý píše, že Čína žiada USA, aby prestali „utláčať čínske spoločnosti“. Označenie Huaweiu a ZTE za „bezpečnostné riziko“  zamedzilo čínskym spoločnostiam získavať dotácie z vládneho fondu, čím došlo k ich obmedzeniu v prístupe ku americkému trhu.

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí obvinil Washington zo zneužívania štátnej moci voči čínskym spoločnostiam bez toho, aby mali hocijaký dôkaz o tom, čo tvrdia.

„Opäť vyzývame Spojené štáty, aby prestali zneužívať koncepciu národnej bezpečnosti, zámerne diskreditovať Čínu a neprimerane utláčať čínske spoločnosti,“ uviedol hovorca Zhao Lijian.

Obe spoločnosti, Huawei a ZTE, sa vyjadrili odmietavo k  tvrdeniam Američanov. Zakladateľ spoločnosti Huawei sa okrem iného v minulosti vyjadril, že nikdy by neprezradili informácie o svojich zákazníkoch, a to aj napriek tomu, ak by bol na nich zo strany čínskych orgánov vyvíjaný tlak.

FCC uviedlo, že peniaze pochádzajúce z Universal Service Fund (8,3-miliardy dolárov) nemôžu byť po novom použité na nákup tovarov a služieb od spoločností Huawei a ZTE.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close