Čína posiela svoj prvý rover na Mars. Znamená to konkurenciu pre Spojené štáty?

Čína svojim štartom ohrozí suverenitu USA v oblasti vesmírneho prieskumu, tvrdí analytik

tianwen-1
Zdroj: Wikipedia

Čína posiela svoj prvý rover, ktorý smeruje na Mars. Ide o misiu, ktorá sa kryje so štartom americkej misie, vytvárajúc rivalitu medzi dvoma veľmocami.

Obe krajiny využili krátke okno, počas ktorého sú Zem a Mars vo vhodnej polohe. Čínska misia nesie názov Tianwen-1, čo v preklade znamená otázky nebu. Raketa sa vzniesla do vesmíru na rakete Long March 5, čínskej najväčšej rakete. Píše portál Yahoo News.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nechceme súťažiť so žiadnou krajinou. Cieľom našej prvej misie na Mars je skúmať záhady tejto planéty,“ hovorí Liu Tongjie, hovorca Čínskej vesmírnej misie.

Misia Tianwen-1

Misia sa skladá so sondy, pristávacieho modulu a rovera, ktorý bude študovať marťanskú pôdu. 5-tonový Tianwen-1 sa na obežnú dráhu červenej planéty dostane vo februári 2021 a o tri mesiace neskôr spustí na povrch rover. Čína sa už dlhšiu dobu snažila vyrovnať sa sile amerického vesmírneho programu.

„Čína je na ceste pripojiť sa k medzinárodnej komunite vesmírnych výskumníkov. Šťastnú cestu Tianwen-1!“ napísal na twitteri administrátor NASA, Jim Bridenstine.

Americká vesmírna agentúra poslala od roku 1990 na červenú planétu 4 rovery. Nasledujúci nesie názov Perseverance a ide o vozidlo o veľkosti SUV. Misia Perseverance bude hľadať na Marse stopy mikrobiálneho života, zbierať vzorky hornín a pôdy. Ďalšia misia na Mars následne vzorky zoberie a prinesie ich späť na Zem.

„Keďže ide o prvý pokus Číny, nepredpokladám že budú robiť niečo, čo Spojené štáty doteraz nerobili,“ vyjadril sa astronóm Jonathan McDowell, z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Podľa slov McDowella sa dá čínsky rover prirovnať k americkému Vikingovi, ktorý pristál na Marse v rokoch 1975-1976. Čínsky analytik na druhú stranu tvrdí, že pripojenie Číny k programu na Marse zmení vesmírny trh, ktorému pol storočia dominovali spojené štáty. Čína zároveň položila základy svojej vesmírnej stanice, ktorá by mala byť hotová do roku 2022. Tím si krajina získa trvalé postavenie na obežnej dráhe Zeme. Zároveň je Čína prvou krajinou, ktorá úspešne pristála na odvrátenej strane Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre