SpravodajstvoVesmír

Čína plánuje otvoriť svoju vesmírnu stanicu Tiangong aj pre turistov. Už hovorí aj o dátume, kedy sa tak stane

Najčerstvejšia vesmírna stanica na obežnej dráhe Zeme s ľudskou posádkou má o pár rokov privítať aj prvých platiacich turistov.

Ambiciózny vesmírny program veľkej Číny akoby v posledných rokoch nepoznal hranice. Po viacerých úspešných projektoch a úspešnom spustení svojej novej vesmírnej stanice Tiangong sa Čína plánuje vydať ďalším zaujímavým „smerom“. Najčerstvejšia vesmírna superveľmoc totižto v nasledujúcich desiatich rokoch očakáva príchod prvých turistov na svoju novú vesmírnu stanicu. Krajina sa tak pripája na stranu súkromných vesmírnych spoločností, ktoré o podobných víziách hovoria už niekoľko rokov.

Vesmírna turistika aj na Čínsku vesmírnu stanicu

Čína by chcela ponúknuť miesto na svojej vesmírnej stanici Tiangong aj súkromným vesmírnym turistom, ktorí by si za takýto netradičný výlet boli ochotní zaplatiť. O novej vízii vesmírneho turizmu aj na svojej stanici informovali štátne orgány prostredníctvom domáceho spravodajského webu Ecns (via Futurism). To, čo sa momentálne javí väčšine súkromných spoločností ako najväčšia prekážka, nepredstavuje pre Čínu údajne žiadny problém. Na mysli máme technické aspekty takéhoto vesmírneho výletu. Polemika o technológii podľa čínskych predstaviteľov údajne nie je na stole.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nie je to otázka technológie, ale dopytu (pozn. redakcie: po vesmírnej turistike),“ uviedol poradca čínskej vlády a prvý čínsky taikonaut (pozn. redakcie: čínsky odborný termín pre označenie astronauta vychádzajúce z mandarínčiny). „A dá sa realizovať do desiatich rokov, pokiaľ bude takýto dopyt,“ doplnil pre spravodajský web.

Otvorenie stanice aj pre komerčné spoločnosti

Je jasné, že Čína sa aj takýmto spôsobom snaží ísť v podobných šľapajách ako náprotivok v podobe americkej NASA. Predstavitelia čínskeho vesmírneho programu len nedávno informovali o tom, že vesmírna stanica Tiangong sa otvorí aj práve súkromným vesmírnym spoločnostiam. Práve tí budú aj v prípade vesmírnej turistiky zohrávať naozaj kľúčovú úlohu.

Čína sa netají plánmi v štýle SpaceX

Silným aspektom pri rozvíjaní vesmírnej turistiky zo strany Číny bude aj pokrok v oblasti obnoviteľných rakiet. Čína sa tejto oblasti venuje už niekoľko rokov a nie je žiadnou tajnosťou, že cieľom čínskeho vesmírneho programu sú technológie v štýle americkej spoločnosti SpaceX. Obnoviteľné rakety sú práve pre ešte rýchlejší rozvoj vesmírnej turistiky najdôležitejšou súčasťou celej skladačky.

Takáto technológia výrazne redukuje finančné náklady spojené s letom rakety. Už dnes sa táto vlastnosť rakiet od spoločnosti SpaceX pretavila do výrazne nižších cien, ako v prípade štátnych vesmírnych agentúr. Vesmírna turistika na stanicu Tiangong tak bude najhorúcejšou témou práve v momente, keď budú k dispozícii najmodernejšie obnoviteľné rakety aj zo strany Číny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close