Čína: Najprv chceme ísť s posádkou na Mesiac. Neskôr máme v pláne aj Mars

Čína chce po preskúmaní Mesiaca začať s aktívnym študovaním Marsu. V dlhodobom horizonte má v pláne dokonca aj expedíciu s ľudskou posádkou.

Mars
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill)

Červená planéta je predmetom záujmu ďalšej krajiny, tentokrát veľmoci z  ďalekého východu. Čína odkryla svoje plány týkajúce sa expedície na Mars s ľudskou posádkou. Informuje o tom portál chinadaily.com.cn.

Čína chce poslať ľudskú posádku na Mars

„Poslanie astronautov na Mars nám dá lepšiu možnosť nájdenia život na Marse,…“ hovorí Pang Zhihao, výskumník vesmírnych technológií so sídlom v  Pekingu. Ďalej dopĺňa: „Existujú teórie, že Mars bol veľmi podobný Zemi z hľadiska životného prostredia pred miliardami rokov. “

V  súčasnosti povrch Marsu preskúmava americká NASA, ktorá nedávno našla dôkazy o  tom, že na červenej planéte bola voda. Dokonca sa došlo na to, že na povrchu červenej planéty mohli byť v minulosti aj podmienky podporujúce život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
opportunity rover uvodny_opt
Zdroj: NASA

Prvou „zástavkou“ Číny na ceste na Mars má byť zvládnutie expedície na povrch Mesiaca, kde chce Čína zavítať už v  priebehu konca budúceho roka. Čína má v pláne na povrchu Mesiaca zriadiť stanicu, ktorá má slúžiť na vykonávanie vedeckých operácií a na získavania skúseností a znalostí.

500 dní

Expedícia na Mars bude čeliť mnohých obrovským výzvam. Podľa odhadov, cesta na Mars by mohla trvať viac ako 500 dní (pozn. redakcie: Mars je vzdialený približne 55 miliónov kilometrov), v  čoho dôsledku sa musia vedci vysporiadať s viacerými problémami a to nie len z pohľadu lode, ktorá bude musieť letieť rýchlosťou 11,2km/s, ale aj z pohľadu posádky. Astronautom napríklad hrozí zníženie hustoty minerálov v kostiach, ožarovanie, duševné problémy a podobne.

„Mars je v prvom rade veľmi vzdialený od Zeme – najbližšia vzdialenosť je 55 miliónov kilometrov, čo znamená, že okružná cesta bude trvať viac ako 500 dní,“ uviedol vedecký pracovník. „Po druhé, uvedenie rakety s posádkou do prenosovej trajektórie Zeme a Marsu bude vyžadovať, aby bola schopná lietať únikovou rýchlosťou alebo 11,2 km za sekundu.“ Pang ďalej rozoberá problémy spojené s  posádkou, s ktorými sa budú musieť vysporiadať: „Zníženie hustoty minerálov v kostiach, ožarovanie vesmíru a duševné zdravie bude predstavovať hrozbu pre astronautov a ich misie. Vedci budú musieť vyvinúť spoľahlivý bioregeneračný systém na podporu života,“ píše portál chinadaily.com.

Jeden z  ďalších výskumníkov a zakladateľ neziskovej organizácie pre výskum vesmíru Micro-Rocket Union v Pekingu, Xing Qiang, ďalej dopĺňa, že v súčasné technológie nie sú na takej úrovni na to, aby mohla byť realizovaná misia na povrch Marsu spolu aj s posádkou. Myslí si, že v súčasnosti sme schopní expedície s ľudskou posádkou „len“ na obežnú dráhu planéty.

Pang Zhihao si nedovoľuje odhadnúť, kedy bude možné preskúmať povrch Marsu ľudskou „nohou“, ale dodáva, že by sa tak mohlo stať ešte pred rokom 2050.

O  Mars sa pokúšajú aj iní

Len pre zaujímavosť, spoločnosť SpaceX plánuje poslať prvú vesmírnu raketu na Mars už v  roku 2022. Ak všetko dopadne dobre, tak by chceli dva roky na to poslať dokonca prvých ľudí na Mars.

„Naším cieľom je vyslať našu prvú nákladnú misiu na Mars v roku 2022. Cieľom prvej misie bude potvrdiť vodné zdroje, identifikovať nebezpečenstvá a zaviesť počiatočnú energetickú, ťažobnú a životnú infraštruktúru. Druhá misia s nákladom aj posádkou je zameraná na rok 2024, s primárnymi cieľmi vybudovania skladu pohonných hmôt a prípravy na budúce lety posádok. Lode z týchto počiatočných misií budú slúžiť aj ako začiatky prvej základne na Marse, z ktorej môžeme vybudovať prosperujúce mesto a prípadne sebestačnú civilizáciu na Marse.“ píše na stránkach spoločnosti SpaceX.

V  súčasnosti spoločnosť SpaceX má v pláne v roku 2020 začať s vesmírnou turistikou, nie však  s letmi na Mesiac či Mars, ale „len“ na vesmírnu stanicu ISS. Jedna noc na vesmírnej stanici by mala stáť približne 31 000€.

Americká NASA zas plánuje v  priebehu budúceho roka vyslať na povrch Marsu ďalšiu misiu, v rámci ktorej chce skúmať povrch Marsu pomocou roveru. Jedným z cieľov tejto misie má byť hľadanie známok života na Marse, ako aj prinesenie vzoriek hornín späť na Zem. Misia je načasovaná na začiatočnú príležitosť medzi 17. júlom – 5. augustom 2020, keď sú Zem a Mars v dobrej vzájomnej polohe na pristátie na Mars. To znamená, že cestovanie na Mars v tomto okamihu vyžaduje menej energie v porovnaní s inými obdobiami, keď sú Zem a Mars na svojich obežných dráhach v rôznych pozíciách.

mars-mars-rover-space-travel-robot-73910
Zdroj: Pexel.com

Nuž, v  každom prípade bude zaujímavé sledovať tieto preteky, ktorých je cieľom dosiahnuť povrch Marsu s ľudskou posádkou. Zatiaľ čo sa zdajú vyjadrenia Číny či iných vlád viac realistickými, tak v prípade súkromných spoločností sú vyjadrenia z laického pohľadu odvážnymi. Na druhej strane, ak by neboli „blázni“ ako Elon Musk, tak by sme sa dopredu posúvali výrazne pomalšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre