Čína je o krok bližšie k vybudovaniu vesmírnej stanice

Čína ohlásila úspešný štart rakety Long March-5B, ktorá má byť kľúčovou pri budovaní vesmírnej stanice

cina Long March-5B
Zdroj: Youtube (CGTN America)

Čína dosiahla ďalší významný míľnik na ceste za skúmaním vesmíru. The China Manned Space Engineering Office (Čínsky úrad pre vesmírne inžinierstvo) potvrdil, že sa im podarilo 5. mája z štartovacieho centra Wenchang v Hainane o 18:00 miestneho času., teda v utorok, vyslať do vesmíru ich najsilnejšiu raketu Long March-5B. Ide o raketu o dĺžke 176 stôp, teda ~53,5 metra. Raketa má primárne slúžiť ako „kyvadlová doprava“ na trase zo Zeme na obežnú dráhu, prípadne až na Mesiac a späť. Na tému upozorňuje portál america.cgtn.com.

Podľa lokálnych médií je raketa poháňaná párom vodíkových motorov YF-77 s jadrovým motorom a ôsmimi kerozínovými pomocnými motormi. Raketa by mala byť schopná vyniesť na obežnú dráhu náklad o váhe približne 25000 kilogramov. Na obežnú dráhu je schopná vyletieť za 488 sekúnd pri najvyššom zaťažení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom je vybudovanie vesmírnej stanice

Úspech tejto misie znamená pre Čínu významný posun dopredu v dosiahnutí svojho cieľa, ktorým je vybudovanie novej vesmírnej stanice „Tianhe“. Cieľom Číny je vybudovať stanicu najneskôr v priebehu roku 2022. Nejde pritom o prvú vesmírnu stanicu vyvinutú Čínou. V minulosti Čína predstavila dva prototypy stanice Tiangong-1 a Tiangong-2, ktoré obiehali Zem medzi rokmi 2011 až 2019. Čínski astronauti navštívili Tiangong-1 počas misií v roku 2012, 2013 a Tiangong-2 v roku 2017.

Čína si od projektu sľubuje, že program Long March-5B im vydláždi cestu, aby sa mohli hlbšie zaoberať našou slnečnou sústavou vrátane Mesiaca a Marsu, ktorý je aktuálne záujmom viacerých svetových veľmocí.

O čom hovorí nové vesmírne nariadenie, ktoré bolo podpísané Donaldom Trumpom?

Len pre zaujímavosť, Čína má v pláne už v júli vyslať na červenú planétu raketu. Jedným z cieľov Číny je okrem iného priniesť na Mars rover a satelit, ktorý by obiehal planétu.

Rok 2019 bol pre Činu v oblasti výskumu vesmíru bohatým, a to ako na úspechy tak aj neúspechy. V januári minulého roka sa stali prvou krajinou, ktorá pristála na odvrátenej strane Mesiaca, ako aj prvou krajinou, ktorá na povrch priniesla zemiaky, vajíčka, či semiačka bavlny. Išlo o projekt Chang’e-4, v rámci ktorého sa im dokonca podarilo v špeciálnej nádobe dopestovať klíčiace semiačka. Nakoniec však tieto klíčiace rastliny zahynuli. Dôvodom bola banálna chyba v podobe zabudnutia vybavenia špeciálnej nádoby ohrievačom. Rastliny boli tak vystavené teplote -16 C, čomu samozrejme nedokázali vzdorovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre