SpravodajstvoTECHVeda a výskum

Čína hlási, že v tomto roku by mohlo dokončiť „umelé slnko“. Dočkáme sna o čistej a neobmedzenej energií?

V priebehu novembra minulého roka čínski vedci oznámili, že v rámci projektu „Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) reactor“, ktorého cieľom je vytvorenie „umelého slnka“ sa podarilo dosiahnuť historický míľnik v podobe dosiahnutia teploty 100 miliónov Celzia stupňov.

Predstavitelia tohto ambiciózneho projektu aktuálne hovoria o tom, že ich stavba umelého slnka sa posúva do ďalších fáz, ktoré by mohli priniesť zlom. Konkrétne sa domnievajú, že v tomto roku by mohli byť schopní dosiahnuť medzník v maximálnej teplote iónov, čím by sa výrazne bližšie posunuli k možnosti využitia energie z jadrovej fúzie, resp. syntézy. S informáciami prišiel Duan Xuru, predstaviteľ Čínskej národnej jadrovej spoločnosti, počas výročného zasadnutia Čínskej ľudovej politickej konzultačnej konferencie. Zároveň dodal, že výstavba HAM-2M Tokamak by mohla byť dokončená v tomto roku. Ďalej vysvetľoval, že:

„Umelá slnečná plazma sa skladá hlavne z elektrónov a iónov,…“, ďalej dodal: „…a existujúce zariadenia Tokamak v krajine dosiahli teplotu elektrónu nad 100 miliónov stupňov C vo svojej základnej plazme, 50 miliónov C, a to je ión, ktorý generuje energiu v zariadení.“

Tokamak

Podľa Duan-a bude HAM-2M Tokamak schopný dosiahnuť teplotu iónov 100 miliónov stupňov Celzia, čo je asi sedemkrát viac ako skutočná teplota iónov Slnka.

V prípade ak by sa potvrdili slová Duan-a tak reaktor, na ktorom pracujú mohol slúžiť ako „šablóna“ pre ďalšie obdobné reaktory, v ktorých prebiehala jadrová fúzia. Inými slovami by sme sa výrazne ako ľudstvo priblížili k snu o čistej a neobmedzenej energií.

Tip pre vás  Obezita prináša novú hrozbu pre naše zdravie. Vedci preukázali spojitosť medzi nadváhou a objemom šedej hmoty v mozgu

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: pixabay.com

Dostávajte tie najlepšie a najnovšie informácie z VoSveteit.sk

Odoslaním e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close