Čína dokončila najväčší teleskop na svete, ktorý by mohol byť dokonca využitý na nájdenie mimozemského života

Ide o najväčší rádioteleskop na svete. Jeho veľká citlivosť môže zmeniť svet astronómie. Podarí sa mu nájsť mimozemský život?

FAST teleskop
Zdroj: Nature, kredit: Ou Dongqu/Xinhua/ZUMA

Po troch rokoch testov, Čína predstavuje svoj obrovský 500 metrov veľký sférický teleskop FAST v tvare „misy“ . Ide o najväčší rádioteleskop na svete.

Teleskop zachytí dvakrát viac z oblohy ako druhý najväčší sférický teleskop Arecibo na ostrove Puerto Rico. Bude mať schopnosť zachytiť dokonca aj tie najjemnejšie vlny z vesmíru vrátane pulzarov (pozn. red.:  Pulzary sú rotujúce neutrónové hviezdy, ktoré môžeme pozorovať ako zdroje elektromagnetického žiarenia.) a celých galaxií. Mohol by byť dokonca použitý aj na objavenie ďalekých svetov, kde sa nachádza mimozemský život. Téme sa venoval portál futurism.com. Len pre zaujímavosť, portál nature.com píše, že vývoj tohto teleskopu stál približne 171-miliónov amerických dolárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
FAST teleskop
Zdroj: futurism.com, kredit: Ou Dongqu/Xinhua/ZUMA

Osamelé oči ľudstva

FAST sa nachádza na extrémne odľahlom mieste v juhozápadnej Číne, kde bola jeho konštrukcia výzvou pre inžinierov. Stavba  teleskopu v tvare „misy“ trvala 5 rokov. Teleskop sa skladá z priblížne 4 000 hliníkových panelov. Kvôli svojej opustenej polohe bolo výzvou nie len jeho zhotovanie,  ale aj nájdenie  vhodných zamestnancov. Nižšie si môžete pozrieť video, ktoré čiastočne zachytáva vývoj a výstavbu tohto teleskopu.

Teleskop by mohol značne urýchliť objavy kozmických fenoménov a objektov. Napríklad počas testovania sa mu podarilo objaviť 100 pulzarov. Podľa údajov NASA, do roku 2017 vedci vedeli dokopy iba o 2 000 pulzarooch.

Citlivý

Okrem toho teleskop zachytil stovky rýchlych rádiových vĺn a zábleskov, z ktorých mnohé boli doteraz nezaznamenateľné  pre iné teleskopy. Dokonca dokáže objaviť vzdialené exoplanéty na základe ich rádiových vĺn. Tie môžu pochádzať z magnetického poľa planéty, ktoré chráni podobne ako na Zemi život pred rádiaciou.

Jednou z ďalších výzviev bude však vyriešiť dostatok úložného priestoru pre dáta, ktoré budú v priebehu následujúcich rokoch zozbierané pomocou tohto teleskopu.  Tím vedcov a vývojárov však verí, že sim podarí získať dostatok financií od čínskej vlády, aby vyriešili tento problém.

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre