fbpx
Spravodajstvo

Čína chce zaviesť vlastnú digitálnu menu

Čína chce zaviesť vlastnú digitálnu menu, ktorá nebude postavená na technológii Blockchain. Zároveň má byť pod kontrolou vlády.

Čína už čoskoro pravdepodobne predstaví svoju vlastnú digitálnu menu, na ktorej pracuje Čínska ľudová banka po dobu 5 rokov.

„…môžeme povedať, že je už pripravená…“

Čína pritom hovorí, že sa nejedná o  štandardnú digitálnu menu ako ju dnes poznáme. Mu Changchun, zástupca vedúceho platieb Čínskej ľudove banky hovorí, že bude používať zložitejšiu štruktúru. Na tému upozorňuje portál engadget.com.

Čínska digitálna mena sa bude spoliehať na dvojstupňové rozdelenie, v  ktorom bude Čínska ľudová banka nad komerčnými bankami, ktoré jej majú pomáhať vyrovnať sa s obrovskou veľkosťou trhu. Inak povedané, úlohy budú rozdelené medzi národnú banku a komerčné banky, ktoré budú dozerať nad transakciami.  Druhým rozdielom oproti klasickým digitálnym menám ako napríklad Bitcoin je, že čínsky digitálna mena sa nebude opierať o technológiu Blockchain (pozn. redakcie: Blockchain je v informatike špeciálny druh distribuovanej decentralizovanej databázy), ktorá tvorí chrbticu digitálnym mien. Dôvodom je, že táto technológia jednoducho nedokáže zabezpečiť priechodnosť potrebnú pre maloobchodné využitie.

Čína hovorí, že nimi vytvorená digitálna mena by mala priniesť do krajiny väčšiu stabilitu v  podobe vytlačenia špekulatívnych obchodníkov, ktorí obchodujú s bežnými a digitálnymi menami. Zároveň čínska vláda verí, že takto získa čiastočný dohľad nad systémom digitálnym mien.

V  súčasnosti nie je známa informácia kedy by sa čínska digitálna mena mala zoficiálniť. Môžeme však očakávať, že čínska vláda tento krok nebude chcieť dlho odsúvať.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close